SME
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Nebojte sa dobra a nehy, vyzval pápež

Pápež František vyzval ľudí, aby dobro prejavovali najmä tým najslabším - starým ľuďom a deťom.

Pápež František na Námestí sv. Petra.Pápež František na Námestí sv. Petra. (Zdroj: TASR/AP)

VATIKÁN. Pápež František sa dnes ako 266. pápež v dejinách ujal úradu. V homílii počas svojej inauguračnej omše vyzval nikdy nezabúdať, že "pravá moc je služba".

Na prítomných hodnostárov apeloval, aby sa stali ochrancami Božieho plánu, a všetkých ľudí požiadal, aby sa nebáli dobra a nehy a prejavovali ju najmä tým najslabším a najkrehkejším: starým ľuďom a deťom.

Dodal, že aj pápež, aby mohol vykonávať zverenú moc, "musí stále viac vstupovať do služby, ktorej žiarivým vrcholom je kríž".

Skryť Vypnúť reklamu

"Musí ako sv. Jozef otvoriť náruč, aby ako on chránil celý Boží ľud, (musí) prijímať celé ľudstvo, obzvlášť najslabších a najmenších".

František zdôraznil, že len ten, kto "s láskou slúži, vie ochrániť". K tejto úlohe je povolaný aj rímsky biskup, ale aj všetci ľudia.

a5899.jpg

Ochraňovanie sa netýka len kresťanov

Na príklade sv. Jozefa, ktorý prijal Boží plán - mlčky, stálou prítomnosťou a vernosťou Márii a Ježišovi, aj vtedy, keď nerozumel, čo od neho Boh žiada -, pápež František ilustroval, ako odpovedať na Božie volanie: pokorne a pohotovo.

"Chráňme Krista, aby sme chránili druhých i stvorenie," vyzval pápež.

Povolanie ochraňovať sa netýka len kresťanov. Má dimenziu, ktorá je ľudská, a týka sa všetkých, pripomenul pápež.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyzval rešpektovať "každé Božie stvorenie a prostredie, v ktorom žijeme, starať sa o každého s láskou, najmä o deti a starých, o tých, ktorí sú najkrehkejší", ale aj o vzťahy v rodine, medzi manželmi, rodičmi a deťmi.

"Človeku je všetko zverené do ochrany. Je to zodpovednosť, ktorá sa týka nás všetkých. Chráňte Božie dary," vyzval pápež v homílii.

Upozornil, že keď sa človek tejto zodpovednosti vzdá, "dostáva priestor skaza a srdce je vyschnuté".

"Vždy existujú 'herodesovia', ktorí ničia a kazia tvár muža a ženy," pripomenul pápež.

Vyzval všetkých ľudí na zodpovedných miestach, aby boli ochrancami Božieho plánu zapísaného do prírody, druhého človeka, životného prostredia.

"Nedovoľme, aby znamenie skazy sprevádzalo naše putovanie. Pamätajme, že nenávisť, závisť a pýcha špiní život," upozornil pápež.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chrániť znamená bdieť nad vlastnými citmi a srdcom, lebo odtiaľ vychádzajú dobré i zlé úmysly," poznamenal pápež.

b3625.jpg

František nezabudol na svojho predchodcu

Upozornil, že sv. Jozef sa javí ako silný muž, pričom ale v jeho duši je veľká neha, ktorá nie je "čnosťou slabých, je to dôkaz schopnosti a statočnosti vnímať".

"Nesmieme sa báť dobroty, nehy," vyzval pápež a prítomní na jeho výzvu reagovali potleskom.

"S láskou chráňme to, čo nám Boh daroval a aby Duch svätý sprevádzal moju službu". "Vám všetkým hovorím, modlite sa za mňa," vyzval pápež.

Hneď na úvod kázne sa pápež poďakoval, že môže svoju inauguračnú omšu celebrovať práve na slávnosť sv. Jozefa, ženícha Panny Márie a patróna celej cirkvi.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenul, že ide aj o sviatok jeho predchodcu - emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý dnes slávi meniny, a vyzval, aby si naňho prítomní spomenuli v modlitbe, za čo zožal potlesk.

c578.jpg

Odovzdali mu symboly

Obrad, ktorý sa oficiálne volá inaugurácia Petrovho nástupcu rímskeho biskupa, sa začal Františkovou návštevou hrobu sv. Petra - prvého pápeža - pod hlavným oltárom Baziliky sv. Petra, kam ho sprevádzali aj patriarchovia východných cirkví. Tí mu preniesli na Svätopeterské námestie symboly pápežského úradu - pálium a rybársky prsteň.

Zbor kardinálov a cirkevných hodnostárov sa potom za spevu litánií ku Všetkým svätým presunul na Svätopeterské námestie, kde sa pred Bazilikou sv. Petra uskutočnila samotná omša.

Pápežov príchod sprevádzal potlesk veriacich, ktorí sa na námestí začali schádzať už na úsvite.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte pred bohoslužbou pápežovi odovzdali symboly jeho úradu: pálium a rybársky prsteň. Pálium mu odovzdal protodiakon kardinálskeho kolégia Jean-Louis Tauran, ktorý 13. marca oznámil svetu Františkovo zvolenie, a prsteň s vyobrazením apoštola Petra s kľúčmi od nebeského kráľovstva prevzal od dekana kardinálskeho kolégia Angela Sodana.

Potom sa uskutočnil krátky obrad, na ktorom šiesti kardináli - dvaja diakoni, dvaja kňazi a dvaja biskupi - pobozkaním prsteňa prejavili pápežovi v mene celého zboru kardinálov gesto poslušnosti a úcty.

Koncelebrantmi omše boli všetci kardináli, patriarchovia východných cirkví a dvaja kňazi: generálny predstavený františkánskej rehole José Rodríguez Carballo a generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej (jezuitskej rehole) Adolfo Nicolás, ktorej členom je aj samotný nový pápež.

Skryť Vypnúť reklamu

a4.jpg

Prijme štátnikov a cirkevných hodnostárov

Keďže dnešný deň je slávnosťou sv. Jozefa zodpovedal tomu aj výber textov čítaní a evanjelia. Ako napísali talianske médiá, nový pápež má sv. Jozefa vo veľkej úcte.

V rámci liturgie Božieho slova zaznelo čítanie z Druhej knihy Samuelovej v angličtine. Nasledoval Žalm 89, ktorý spieval malý miništrant, a čítanie z Listu sv. Pavla Rimanom v španielčine.

Po zaspievaní verša 84. žalmu: "Blažení tí, čo bývajú v tvojom dome a bez prestania ťa velebia" bolo v gréčtine zaspievané Evanjelium sv. Matúša, ktoré bolo venované sv. Jozefovi.

Potom pápež udelil požehnanie a ešte nejaký čas zdravil veriacich, ktorí sa s ním lúčili potleskom. Záver omše sprevádzalo Te Deum.

Po inauguračnej omši pápež František v Bazilike sv. Petra prijal blahoželania štátnikov i cirkevných hodnostárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Gašparovič pápeža osobne pozval na návštevu Slovenska

Prezident Ivan Gašparovič dnes pri osobnom stretnutí s pápežom Františkom zablahoželal k jeho zvoleniu a odovzdal mu pozdravy od slovenských občanov.

Zároveň zopakoval svoje pozvanie na návštevu Slovenska. Tá sa má uskutočniť pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia vzniku samostatného Slovenska a s tým súvisiacim nadviazaním diplomatických stykov medzi SR a Svätou stolicou.

Pápež prezidentovi povedal, že si váži slovenský národ a zároveň vyslovil prosbu, aby sa veriaci na Slovensku zaňho modlili.

Gašparovič sa vo Vatikáne zúčastnil na slávnostnej inauguračnej svätej omši novozvoleného pápeža Františka. Najvyššieho predstaviteľa SR sprevádza minister kultúry Marek Maďarič.

Skryť Vypnúť reklamu

V kázni sa Svätý Otec obrátil na prítomných štátnikov s výzvou, nech nedopustia, aby svet sprevádzali známky ničenia a smrti.

Po skončení inauguračnej svätej omše sa Gašparovič podobne ako ďalší hostia stretli s pápežom na osobnej audiencii. Informoval o tom hovorca prezidenta Marek Trubač.

Načítavam video...

Rodákov prekvapil telefonátom

Arcibiskup Buenos Aires, kardinál Jorge Mario Bergoglio vyzval veriacich vo svojej vlasti Argentíne, aby pamätali na svojho biskupa, ktorým bol od roku 1998.

"Tento biskup je ďaleko, ale naozaj vás miluje," ubezpečil František v posolstve, ktoré im zaslal pri príležitosti svojej inaugurácie a znova ich vyzval, aby sa zaňho modlili.

Skupiny mladých ľudí sa na námestí Plaza de Mayo v Buenos Aires zhromaždili už v pondelok večer, aby sa za pápeža modlili v predvečer jeho inauguračnej omše. Na námestí hrali aj hudobné skupiny a dobrovoľníci zbierali jedlo pre chudobných.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dávame zbohom biskupovi a vítame pápeža," stálo na transparente vyvesenom na priečelí katedrály na námestí, kde inštalovali aj veľké obrazovky, aby ľudia mohli spoločne sledovať priamy prenos z inaugurácie na Námestí sv. Petra.

Nový pápež, ako píše agentúra DPA, má Buenos Aires veľmi rád, čo je aj dôvod, prečo v minulosti hovoril, že by sa pápežom stal nerád.

"Miluje Buenos Aires a vždy si ho užíval," uviedla miestnym novinárom jeho sestra María Elena Bergogliová. Pápež je veľkým fanúšikom miestneho futbalového klubu San Lorenzo a teší ho aj miestna klasika - tancovanie tanga.

Pápež František opäť mnohých ľudí prekvapil, keď pred slávnostnou omšou vo Vatikáne zavolal správcovi katedrály v Buenos Aires Alejandrovi Russovi, ktorý telefonát prepol na hlasitý hovor, aby všetci prítomní na námestí počuli jeho slová a výzvu: "Starajte sa jeden o druhého".

Skryť Vypnúť reklamu

Bergogliov blízky spolupracovník Julio Rimoldi v rozhovore pre miestny denník Clarin uviedol, že mal pocit, akoby bol František "mimoriadne šťastný". "Vyzeral o 20 rokov mladšie," poznamenal.

Pápežova sestra, ktorá prenos z omše sledovala doma, vyzdvihla jeho prirodzený prístup k úlohe pastiera. "Vďaka Bohu, František je stále Jorgem," podotkla María Elena Bergogliová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Získaj náskok pred štartom
 4. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 5. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 6. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 7. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 8. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 1. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 2. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 3. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 4. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 5. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 6. Darujte predplatné SME.sk a vyhrajte
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 10. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 187
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 807
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 840
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 869
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 301
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 074
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 537
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 166
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 059
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 827
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Odborno-vzdelávacie centrum v meste Artux v Sin-Ťiangu. Takéto zariadenia tvoria čínsky prevýchovný gulag pre Ujgurov.

Osoby, ktorých sa sankcie týkajú, majú zakázané vycestovať do EÚ a ich aktíva sú zmrazené.


TASR 2 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajina si pripomenula 30. výročie založenia nezávislej ukrajinskej armády.


TASR 2 h
Zdravotníci v Španielsku.

Vznik ohniska spôsobil na jednotke intenzívnej starostlivosti problémy s personálom.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Niektoré nemocnice museli prejsť na núdzový režim.


TASR 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu