PRAHA, BRATISLAVA. V komunálnych voľbách v roku 2010 pomohol strane k historicky najlepšiemu výsledku v pražských voľbách.
Voličom pred voľbami sľuboval, že jeho strana neuzatvorí koalíciu s občianskymi demokratmi (ODS), pretože podľa neho vytvorili v Prahe korupčné až mafiánske prostredie.
Keď o koalícii s ODS napriek prísľubu začala ČSSD vyjednávať, odišiel z vyjednávacieho tímu.
V tohtoročnej prezidentskej voľbe stranu zviditeľnil, keď skončil štvrtý, tesne za favoritom voľby Janom Fischerom, a získal viac ako 16 percent hlasov.
Nič z toho najpopulárnejšiemu českému politikovi nestačilo, aby obhájil post podpredsedu ČSSD na víkendovom zjazde.
Dienstbier hovorí, že je to pre Prahu i pre prezidenta Miloša Zemana. „Myslím si, že niektorí ľudia sa ma chceli zbaviť, či už ľudia okolo Miloša Zemana, ako aj vnútri ČSSD,“ hovorí pre SME Dienstbier.
Fakty
ČSSD po zjazde
strana chce v budúcoročných voľbách vyhrať a zostaviť vládu sama či s tichou podporou komunistov,
ak sa ujme moci, plánuje zdaniť príjmy nad 100tisíc korún sadzbou 38 percent, viac majú zaplatiťi mobilní operátori, finančné inštitúcie alebo energetické firmy.
Kritika ako zámienka
Dienstbier oslovuje hlavne mladých a stredových voličov, ale aj ľudí z väčších miest. Aj preto, že kritizuje korupciu, pomery v českej politike i vlastnej strane.
To, čo sa páči voličom, nepáči sa jeho spolustraníkom. Hnevá ich, že nerešpektuje rozhodnutia strany.
„Argumentom pre moje nezvolenie bol postoj pred druhým kolom volieb. Ja som v kampani poukazoval na korupčné súvislosti predchádzajúcej činnosti a kampane Miloša Zemana, a nechcel som na tom nič meniť pred druhým kolom volieb, keď som nepodporil ani jedného z kandidátov. Ale hlavne to bola zámienka pre tých, pre ktorých som nepohodlný, ktorí berú politiku ako príležitosť obohatiť sa ako pražská politická mafia, s ktorou som dlho bojoval,“ hovorí Dienstbier.
Podľa politológa Miroslava Mareša berú v strane Dienstbiera ako sólistu a ohrozenie tradičných mocenských štruktúr.
„Zrejme prevážil názor, že ČSSD uspeje i bez Dienstbiera, pretože má veľmi vysoké preferencie,“ povedal SME.
Strana má Zemana
Dienstbierov úspech v prezidentských voľbách strana nevyužije.
Má však podporu jeho rivala prezidenta Miloša Zemana, ktorý doteraz ČSSD kritizoval a nevedel jej odpustiť, že ho nepodporila v nepriamej prezidentskej voľbe v roku 2003.
Na víkendovom zjazde strany sa Zeman s ČSSD zmieril.
Ako občan jej zaželal víťazstvo v parlamentných voľbách a jednofarebnú vládu.
„ČSSD sa teraz bude snažiť udržiavať korektné a vecné vzťahy s prezidentom Zemanom, ale mala by ostať svojprávnou a samostatnou stranou, o ktorej nikto nerozhoduje zvonka,“ myslí si Dienstbier.
On sám stratil v strane funkciu, ale podporu v členskej základni má silnú. A nechystá sa z politiky stiahnuť.
„Ja politikou žijem a mrzí ma, že pre väčšinu ostatných nie je samozrejmosťou meniť verejný priestor k lepšiemu. Takže by som určite bez ohľadu na výsledok akýchkoľvek volieb ostal v politike aktívny,“ povedal Dienstbier v rozhovore pre SME pred prezidentskými voľbami.
Vtedy bol senátorom, podpredsedom ČSSD a prezidentským kandidátom. Dnes je už len senátorom.
ČSSD kvôli Zemanovi rok pred voľbami odstavila svojho najobľúbenejšieho politika, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz