JERUZALEM. Predseda jednej zo strán novej izraelskej vládnej koalície v pondelok vyhlásil, že považovať dosiahnutie mieru s Palestínčanmi za možné je "preludom". Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Doterajší minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman to uviedol krátko pred tým, ako má zložiť prísahu nová vláda Izraela.
V kabinete byť nemôže, vplyv mu zostal
Šéf strany Jisrael bejtejnu nemôže zastávať funkciu v kabinete, pokým bojuje na súde proti obvineniam z porušenia dôvery a podvodu.
Má však naďalej veľký vplyv na vládu, v ktorej bude jeho strana pôsobiť v spoločnom bloku so stranou Likud premiéra Benjamina Netanjahua.
Lieberman v pondelok vo vystúpení pred členmi svojej strany povedal, že konflikt s Palestínčanmi "nemôže byť vyriešený" a že "musí byť riadený".
Dodal, že odmietne akýkoľvek pokus zastaviť výstavbu židovských osád, čo je kľúčová požiadavka Palestínčanov.
Premiér Netanjahu si želá mier
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naopak vyhlásil, že jeho vláda podáva Palestínčanom ruku na uzavretie mieru.
Netanjahu v izraelskom parlamente povedal, že dúfa v obnovenie mierového úsilia počas mandátu svojej novej vlády, ktorú dnes predstavil izraelskému parlamentu.
Počas predošlého Netanjahuovho obdobia v úrade blízkovýchodné mierové rozhovory uviazli na mŕtvom bode. Izrael ale podľa neho opakovane ukázal, že je ochotný urobiť ústupky výmenou za skutočný mier.
Premiér ubezpečil izraelských poslancov, že ak bude na strane Palestínčanov dobrá vôľa, Izrael je "pripravený urobiť historický ústupok, ktorý ukončí konflikt s Palestínčanmi raz a navždy". Nespresnil, aké konkrétne ústupky je ochotný urobiť, napísala agentúra AP.
Odborníčka: Izrael musí prestať s osídľovaním
Podľa francúzskej odborníčky Christine Chanetovej Izrael musí okamžite začať sťahovať osadníkov a zastaviť osídľovanie palestínskych území.
Rade OSN v pondelok predstavila svoju správu, ktorá vyšla ešte v januári, a poukázala na "bezohľadnú okupáciu území a dennodenné porušovanie ľudských práv Palestínčanov".
Francúzka rade prezentovala výsledky misie, ktorú na sporné územie vyslala OSN pred rokom.
To vtedy tak pobúrilo Izrael, že okamžite prerušil s radou kontakty a židovský štát tak nemal zastúpenie ani na pondelňajšom stretnutí.
Chanetová navyše zopakovala svoje tvrdenia, že zaberanie palestínskych území prostredníctvom budovaní osád a presúvania obyvateľstva hraničí s vojnovými zločinmi a mal by sa tým zaoberať súd v Haagu.
Budovanie osád na okupovanom území
Izrael je dlhodobo pod paľbou medzinárodnej kritiky za neprestávajúce budovanie obydlí na okupovanom Západom Brehu a vo východnom Jeruzaleme, ktorý má byť hlavným mestom budúceho palestínskeho štátu.
Medzinárodné spoločenstvo totiž neuznáva izraelskú kontrolu nad územiami zabratými po vojne v roku 1967.
Všetky izraelské stavby na palestínskych územiach za takzvanou zelenou čiarou sú z pohľadu medzinárodného práva ilegálne.
sita