PRAHA. V nedeľu zomrel český filozof, sociológ a bývalý politik Rudolf Battěk. Server Lidovky.cz o tom informovala sociologička Jiřina Šiklová.
Ľavicový aktivista patril počas Pražskej jari k zakladateľom Klubu angažovaných nestraníkov (KAN) a počas Nežnej revolúcie bol dôležitou postavou Občianskeho fóra.
Prenasledovaný režimom
Podpísal Chartu 77 a bol členom Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných.
Za normalizácie ho však vládnuci režim odstavil z politických funkcií a prenasledoval ho.
Battěka dvakrát väznili za údajné rozvracanie republiky. Nepomohlo mu ani to, že sa vraj poznal napríklad s niekdajším nemeckým sociálnodemokratickým kancelárom Willym Brandtom alebo švédskym premiérom Olofom Palmem.
Vyučený strojový zámočník
Battěk sa narodil 2. novembra 1924 v Bratislave. Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a v Prahe. Za okupácie sa vyučil strojovým zámočníkom a v roku 1952 absolvoval Vysokú školu politickú a sociálnu v Prahe.
Z politických dôvodov mohol pracovať ako komunálny ekonóm, údržbár a zámočník.
Pôsobil tiež ako politológ a esejista. Je autorom mnohých filozofických a politologických úvah, vydaných v samizdatových edíciách.
Návrat do politiky
Po novembri 1989 sa Battěk vrátil do politiky.
Bol členom obnovenej Československej sociálnej demokracie a poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia, neskôr bol aktívny v ľavicových (ale protikomunistických) a liberálnych formáciách.
V roku 1997 dostal Rad Tomáša Garrigua Masaryka.
Do parlamentu nastúpil v roku 1990 za ČSSD. Koncom marca 1990 sa zúčastnil obnovovacieho zjazdu ČSSD, na ktorom kandidoval za predsedu. Strana ho v júni 1990 vylúčila, ale jej ústredný výkonný výbor o tri roky neskôr toto rozhodnutie zrušil.
Do sociálnej demokracie sa už nevrátil, pretože sa medzitým stal členom Asociácie sociálnych demokratov. V roku 1996 Battěk neúspešne kandidoval ako nezávislý do Senátu vo volebnom obvode v Prahe 8.