Po Benediktovi XVI. podľa talianskych novín Corriere della Sera nastupuje výrazne šikovnejší komunikátor.
RÍM. „Pracovali ste ťažko, čo? Keď sa celý svet, nielen katolícky, pozeral smerom k Večnému mestu,“ zažartoval pápež František, keď sa v sobotu stretol so všetkými akreditovanými novinármi neďaleko Námestia svätého Petra.
Na slávnom námestí, ktoré naprojektoval Bernini, pokrývalo konkláve asi šesťtisíc novinárov. Z toho asi tisíc kameramanov.
Boj o obrázky
Tí museli v dave bojovať o dobré obrázky, a najmä výhľad na komín, ktorým kardináli oznamovali, či už zvolili pápeža.
Tí, čo si zaplatili tisíce eur za vysielanie priameho prenosu zo špeciálnych pódií buď priamo pred námestím, alebo na začiatku ulice Via della Conciliazione, ktorá vedie k námestiu, kde napríklad aj býva slovenský kardinál Jozef Tomko, mali výhľad zaručený.
Iní, ako napríklad reportér austrálskeho Siedmeho kanálu, sa museli zapliesť do davu a na stoličke sledovať komín nad Sixtínskou kaplnkou medzi zvedavcami.
„Bolo by fajn, keby vyšiel čierny, ráno sú lepšie obrázky,“ rozprával a zrazu takmer spadol zo stoličky, keď sa na obrazovke objavil hustý biely dym, čo čakal len málokto.
Pre tisícky novinárov sa v stredu večer 19.07 h začal boj s časom a zlým pripojením internetu, ktorý bol najväčšou slabinou vatikánskeho presscentra.
Talianska tlačová mašina
Najlepšie to zvládli talianski novinári. Logicky. Konkláve prebieha u ich doma v hlavnom meste a najviac kardinálov majú oni.
Taliansky denník Corriere della Sera stihol za pár hodín cez noc pripraviť vydanie s takmer 20 stranami o novom pápežovi.
„Naše noviny si deň po konkláve kúpili rádovo o desaťtisíce ľudí viac ako zvyčajne,“ rozpráva komentátor Massimo Franco.
Len v tíme reportérov, ktorí sledovali voľbu pápeža, mal Corriere della Sera dvadsať reportérov. Na internete mali v ten deň rekordných 3,2 milióna unikátnych návštevníkov a 35 miliónov klikov.
Podľa komentátora Franca situáciu zvládol dobre aj Vatikán.
„Lombardi veľmi dobre odkomunikoval celé konkláve napriek atmosfére plnej škandálov,“ rozpráva Franco a zatiaľ vidí nádejne aj nástup pápeža Františka.
„Rysuje sa výrazná zmena a Vatikán to veľmi potreboval. Čo sa týka komunikácie, tak Benedikt XVI. bol katastrofa,“ dodal.
Riziko koprofílie
Bývalý argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio pritom nie je práve miláčikom médií. Pred konkláve ich v rozhovore pre talianske noviny La Stampa kritizoval za senzáciechtivosť a negatívnosť.
„Novinári niekedy riskujú choroby z koprofílie (tí, čo žijú z výkalov, pozn. red.),“ povedal natvrdo. Už ako nový pápež si zvolil diplomatický prístup a novinárov oslovil ako „drahých priateľov“.
„Pápež František hneď v prvých dňoch ukázal, že je rozprávač príbehov a preferuje spontánnu neformálnu komunikáciu pred napísanými prejavmi,“ povedal reportér BBC Mihael Hirst o svojich prvých dojmoch z nového lídra Vatikánu.
Čítajte tiež:
Cirkevný analytik: František nerobí pózy