Spojené štáty odvolali plánované rozmiestnenie striel SM3 IIB v Poľsku. Hovoria, že presúvajú zdroje na obranu proti Severnej Kórei, ktorá vo februári podnikla tretí test jadrovej bomby.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Mnohí novinári si spomenuli na nechtiac zachytený rozhovor z minulého marca.
Barack Obama s vtedajším prezidentom Ruska Dmitrijom Medvedevom hovoril o protiraketovom štíte v Európe, ktorý Moskva ostro kritizuje.
Zapnutý mikrofón zachytil, ako Obama povedal Medvedevovi, že čo sa týka raketového štítu, po voľbách bude mať „viac flexibility“. Medvedev porozumel a správu chcel odkázať Vladimírovi (Putinovi).
Zdroje proti Kimovi
Od volieb v Spojených štátoch prešli štyri mesiace a Spojené štáty v piatok oznámili, že rušia plánovanú „štvrtú fázu“ protiraketovej obrany v Európe. Práve tá Moskve prekážala najviac.
Nenápadne to oznámil nový minister obrany Chuck Hagel.
Novinku povedal na tlačovej konferencii, v ktorej hovoril najmä o tom, že Američania chcú posilniť svoju obranu voči Severnej Kórei. Tá vo februári vyskúšala tretíkrát jadrovú bombu, zlepšuje svoje nosiče a začiatkom marca vypovedala Južnej Kórei prímerie a zmluvu o neútočení.
Američania aj preto posielajú 14 nových protiraketových striel na Aljašku, či chcú vybudovať nový radar spolu s Japoncami.
Obeťou reakcie voči Severnej Kórei má byť práve posledná, štvrtá časť protiraketového štítu v Európe, na ktorú už nie sú peniaze a mala problémy s vývojom.
Podľa nej mali do roku 2022 rozmiestniť v Poľsku aj v Rumunsku dokonalejšie protiraketové strely SM3 IIB. Tie mali doplniť v predchádzajúcich fázach rozmiestnené menej pokročilé strely SM3.
„Prepracúvame program SM3 IIB program. Ako mnohí viete, plánovali sme rozmiestniť strely SM3 IIB ako súčasť európskeho protiraketového štítu. Medzitým hrozba dozrela,“ povedal Hagel novinárom.
Dodal však, že Američania zostávajú verní záväzkom s partnermi.
„Rozmiestnenie striel vo fázach jedna až tri vrátane základní v Poľsku a Rumunsku, budú stále schopné pokryť všetky európske krajiny NATO do roku 2018,“ dodal Hagel na tlačovke.
Rusom nič nepovedali
Práve rozmiestnenie striel SM3 IIB vo štvrtej fáze najviac prekážalo ruskej diplomacii.
Napriek tomu, že Američania hovorili, že majú byť obranou Európy najmä proti Iránu, Moskva to brala ako hrozbu proti sebe. Bolo to prekážkou aj v ďalšej diskusie o možnom znižovaní počtu jadrových zbraní oboch veľmocí.
Americké ministerstvo obrany odmieta, že by odstúpilo od poslednej časti štítu pre tlaky z Ruska.
Podľa nemenovaných zdrojov AP z ministerstva zahraničia Spojené štáty o pláne vopred informovali Poľsko a Rumunsko, no Rusko nie. Rusko oficiálne zatiaľ nereagovalo.
Podľa viacerých odborníkov, ktorých citovali americké médiá, ide o správny krok. Štvrtá fáza bola iba v úplných počiatkoch a možno by sa nikdy ani nezrealizovala.
"Ak by sme trvali na pláne, ktorý by pravdepodobne nefungoval, ale vytváral by významné a nepotrebné diplomatické prekážky, nič by sme tým nezískali,“ povedal pre New York Times expert na bezpečnostné otázky Sean Key.