NEW YORK. Moslimské a západné krajiny sa v piatok na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) dohodli na prijatí spoločnej historickej deklarácie o boji proti násiliu páchaného na ženách.
Irán, Líbya, Sudán a ďalšie prevažne islamské krajiny hlasovali za jej text, ktorý odsudzuje násilie proti ženám a dievčatám ospravedlňovaným "akýmikoľvek tradíciami alebo náboženskými pohnútkami".
Predovšetkým škandinávske štáty sa do deklarácie pokúšali presadiť aj časť, ktorá hovorí o právach homosexuálne orientovaných osôb, no neuspeli.
Deklarácia je výsledkom dvojtýždňových rokovaní v New Yorku na pôde Komisie pre postavenie žien. Podľa výkonnej riaditeľky orgánu Ženy OSN ide o "historický" úspech.
Okrem Iránu, Líbye a Sudánu sa do spoločnej koalície združil aj Irán, Vatikán a Rusko.
Tým sa podarilo text deklarácie "zjemniť", s výsledkom je však spokojných všetkých 193 členských štátov OSN. V texte bola pôvodne aj zmienka o "právach na potrat".
Konferencia je tradične zdrojom napätia medzi jej usporiadateľmi a niektorými štátmi.
Tento rok ňou rezonoval aj osud 15-ročnej Malály Júsafzajovej, ktorej boj za vzdelávanie žien ju takmer stál život.
Pakistanskí extrémisti z Talibanu jej prestrelili hlavu, dievča však zázrakom útok prežilo. Niektorí aktivisti ju chcú preto nominovať na tohtoročnú Nobelovu cenu mieru.