Bergoglio sa nepodobá na Ratzingera. Čaká sa od neho reforma Vatikánu.
Agentúrnu správu sme o 18:03 nahradili autorským článkom denníka SME.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Je to malý kostol priamo na hraniciach Vatikánu.
Sant'Anna dei Palafrenieri, relatívne skromný kostol svätej Anny opretý o vatikánske múry stojí kúsok od brány do mestského štátu a Apoštolského pálca.
Práve tam sa v nedeľu vybral nový pápež František, aby odslúžil svoju prvú nedeľnú omšu ako pontifik. A hneď zaskočil svoju ochranku, keď opustil múry Vatikánu a vybral sa pozdraviť veriacich.
„Počkajte, už je takmer desať,“ pozeral Jorge Mario Bergoglio na svoje plastové hodinky a lúčil sa s ľuďmi.
„Musím ísť na omšu, čakajú ma.“
Ako Ján Pavol II.
Zvolenie argentínskeho kardinála za nástupca odstúpeného Benedikta XVI. zaskočilo nielen bežných veriacich, ale aj znalcov vatikánskeho prostredia.
Nový pápež, prvý jezuita a prvý latinoameričan okamžite zmenil spôsob, akým hlava katolíckej cirkvi dosiaľ vystupovala. Kým Benedikt bol chladný akademik s odstupom, František sa ponáša skôr na Jána Pavla II..
Už po pár dňoch vidieť, že radšej improvizuje ako by čítal z pripravených papierov, vypomáha si prirovnaniami a anekdotami a stále vyzýva ľudí na skromnosť a zľutovanie.
Dokonca, keď podľa CNN uvidel rozsiahle pápežské apartmány, zostal zaskočený. V Argentíne totiž vymenil luxusný arcibiskupský palác za jednoduchý byt.
„Poviem vám príbeh,“ odkázal v sobotu na stretnutí s médiami. „Na konkláve som sedel vedľa kardinála Cláudia Hummesa z Brazílie. Po voľbe ma objal a povedal, nezabudni na chudobných. Myslel som tiež na vojny a František je mužom mieru. Tak ku mne prišlo to meno: František z Assisi.“
Prídu reformy?
Vystupovanie na verejnosti však môže byť iba začiatkom chystaných zmien.
Nový pápež síce vo vatikánskych úradoch potvrdil súčasné osoby, no urobil tak iba dočasne. Očakáva sa, že relatívne skoro môže vymeniť štátneho sekretára, kardinála Tarcisia Bertoneho.
Práve prípadný nový štátny sekretár, ukáže, aký bude Františkov pontifikát.
„František v dočasnom potvrdení funkcií vo Vatkáne naznačuje, že prídu významné personálne kroky,“ hovorí pre CNN vatikanista John Allen. „A to skôr alebo neskôr.“
Pápež tiež cez víkend prezradil novinárom, že niektorí kardináli navrhovali, aby si vybral meno Hadrián. Práve pápež Hadrián VI. sa v renesancii snažil zreformovať cirkev.
„Chcel by som chudobnú cirkev pre chudobných,“ odkázal František médiám v sobotu. Na jeho modlitbu Anjel Pána prišli v nedeľu na svätopeterské námestie státisíce ľudí.
Kľúčoví hráči Vatikánu
Aj Vatikán má svoju vládu. Niektorí sú v aktívnej službe, iní riadia štát z diaľky. Otázne je, ako sa s nimi pápež František vyrovná.
Tarcisio Bertone
Kardinál kamerlengo, štátny sekretár za Benedikta XVI. a dočasne zatiaľ potvrdený aj za pápeža Františka. Je asi najvplyvnejší človek vo vatikánskej kúrii, čosi ako premiér.
Za Benedikta prakticky riadil chod cirkvi. Slúžil pod Ratzingerom aj v čase, keď emeritný pápež bol ešte prefektom Kongregácie pre náuku viery.
Občas sa považuje za toho „zlého“ z Vatikánu.
Angelo Sodano
Dekan kolégia kardinálov a bývalý štátny sekretár za Jána Pavla II. a krátko aj za Benedikta XVI. Údajne sa s Bertonem navzájom nemôžu vystáť.
Stále patrí do najužšieho kruhu kúrie. Podľa viacerých zdrojov mal brániť riadnemu vyšetrovaniu sexuálnych škandálov cirkvi.
Slovensko mu zapožičalo v roku 1997 Rad bieleho dvojkríža 1. triedy.
Giovanni Battista Re
Predsedal konkláve, na konci ktorého bolo zvolenie pápeža Františka.
Svoju cirkevnú kariéru spojil najmä s rímskou kúriou, vo Vatikáne má veľký vplyv a slúžil aj ako prefekt Kongregácie pre biskupov.
Práve on ma na svedomí škandál so zrušením exkomunikácie pre popierača holokaustu, biskupa Richarda Williamsona.
Marc Oullet
Bol jedným z favoritov na pápeža, v súčasnosti slúži ako prefekt Kongregácie pre biskupov.
Práve on je nadriadeným Róberta Bezáka a práve on mu tlmočil príkaz, aby sa už nevyjadroval pre médiá.
Má dôležitý vplyv aj pri určovaní podoby katolíckej cirkvi v Latinskej Amerike či na východné cirkvi.
Ernst von Freyberg
Nemecký manažér a bankár, ktorý od februára riadi Inštitút pre skutky zbožnosti, teda Vatikánsku banku. Má ju viesť k väčšej transparentnosti.