Život podlieha neustálym zmenám. Vo všetkých sférach. A preto je úplne normálne, že aj justícia v Nemecku sa neustále reformuje.
Trest smrti zrušili krátko po 2. svetovej vojne a doživotie znamená vo väčšine prípadov 15 až 20 rokov odňatia slobody. Aj pre násilných vrahov alebo teroristov.
Predtým, než sa novoty v justícii zavedú do praxe, treba ich niekedy vyskúšať. Jeden z najnovších experimentov na väzňoch však akosi nevyšiel. Nie, nešlo o žiadne druhy mučenia, naopak: v dortmundskom krimináli dali natrieť steny jednej cely na ružovo.
Ružová farba pôsobí vraj upokojujúco na agresívnych väzňov. Podľa švajčiarskej dizajnérky Daniely Späthovej znižuje jej „cool down pink“, teda „ochladzujúco ružová“ dokonca krvný tlak.
Tento ezoterický prístup k farbám je však aj medzi psychológmi dosť sporný. A ani v Dortmunde sa žiadny upokojujúci účinok neprejavil, informovala podľa nemeckých médií riaditeľka väznice. A tak je cela opäť v tradičnej bielej. Ružový náter vraj miestnosť bez okien ešte dodatočne zatemňoval.
Dávali tam niekedy až na 48 hodín „roztopašníkov“ za to, že poranili spoluväzňov alebo aj dozorcov. Alebo väzňov so samovražednými sklonmi. No ružová farba ich agresie znížiť nedokázala.
Pilotný projekt preto teraz v Dortmunde zrušili. Pritom na fotkách, ktoré uverejnili médiá, vyzerá tá ružová skôr ako červená. Je preto dosť nepochopiteľné, že tento experiment vôbec realizovali.
V nemčine predsa „rot sehen“, teda „vidieť červenú“, neznamená nič iné ako „poriadne sa naštvať“.