VATIKÁN, BRATISLAVA. Kto prichádza na konkláve ako pápež, odíde ako kardinál. Stará vatikánska fráza sa ukázala pravdivou aj pri voľbe pápeža Františka.
Ani jeden z trojice najväčších favoritov, milánsky arcibiskup Angelo Scola, brazílsky kardinál Odilo Scherer či americký arcibiskup New Yorku Timothy Dolan sa nestal pápežom.
Novým Svätým otcom je favorit z minulej voľby, Argentínčan Jorge Maria Bergoglio. No Talianovi Scolovi unikol podľa znalcov vatikánskeho prostredia pontifikát len o kúsok.
Na verejnosti sa totiž objavili niektoré informácie, ako prebiehala tajná voľba nástupcu Benedikta XVI.
Scola verzus kúria
Kľúčové pre priebeh konkláve sú hneď prvé hlasovania, ktoré ukážu nálady medzi kardinálmi a rozloženie jednotlivých hlasov. Ale tiež to, akú podporu majú papabili, favoriti na nového pápeža.
Hneď pri prvom hlasovaní v roku 2005 napríklad kardinál Joseph Ratzinger získal podľa talianskeho magazínu Limes 47 hlasov.
Práve vtedy bol Bergoglio jeho najväčším súperom, ešte v tretej voľbe údajne získal zhruba štyridsať hlasov. Napokon však Ratzinger dosiahol dvojtretinovú väčšinu a stal sa pápežom Benediktom XVI.
Teraz talianske média špekulujú, že kardinál Scola prichádzal na konkláve s podporou tridsiatich až päťdesiatich hlasov. Paradoxne, nemali z rôznych dôvodov pochádzať najmä z Talianska.
Podľa Vatican Insider dokonca proti jeho zvoleniu stali dvaja vplyvní kardináli rímskej kúrie, ktorým v minulosti skrížil plány. Benediktov štátny sekretár Bertone a jeho predchodca Angelo Sodano.
Bertone mu zrejme nikdy neodpustil, že Scola radil Benediktovi XVI. jeho odvolanie z postu štátneho sekretára, prakticky premiéra Vatikánu.
Sodano zase, že roky predtým súperili v Taliansku o podobné posty. Scolu tak zrejme podporovali skôr kardináli mimo najužšieho prostredia Vatikánu.
Voľba v hoteli?
„Z prvých únikov informácií vieme, že bol silný kandidát," hovorí pre CNN popredný vatikanista a znalec miestnej politiky Marco Politi.
„Bol to taliansky arcibiskup milánsky, Scola. Vstupoval na konkláve so silnou podporou, aby sa stal pápežom. No po prvých hlasovaniach nedokázal vyvolať lavínový efekt."
Scola sa tak údajne vzdal snahy stať sa pápežom a sám sa priklonil skôr ku kompromisnému kandidátovi. Kľúčom mohol byť podľa Catholic News Service akýsi blok vopred nerozhodnutých voliteľov, a tých mohlo byť až päťdesiat.
Kľúčom k novému pápežovi sa zrejme napokon nestala Sixtínska kaplnka, ale Domus Sanctae Marthaem, vatikánsky hotel, v ktorom počas konkláve ubytovali kardinálov voliteľov.
Práve tam sa počas obeda či večere viedli „neformálne" rozhovory o tom, kto by sa mal stať novým pápežom. A práve tam sa mal zrodiť prvý pápež František.
Vatican Insider tvrdí, že za Bergogliom prišli kardinál karmerlengo a bývalý štátny sekretár Tarcisio Bertone a Giovanni Battista Re, bývalý prefekt kongregácie pre biskupov a ten, kto viedol voľbu pápeža. Bergogliovi mali vyjadriť svoju podporu.
Naisto však vieme len to, že na konci druhého dňa konkláve sme prekvapivo skoro spoznali nového pápeža. A nebol to Talian Angelo Scola - napriek tomu, že talianski biskupi mu omylom poslali gratulačný telegram k zvoleniu. Ale jezuita Jorge Mario Bergoglio, pápež František.