Washington 23. septembra (TASR) - Americkí predstavitelia, vrátane prezidenta Georgea W. Busha, zachovávajú aj naďalej rezervovaný postoj voči Nemecku a jeho kancelárovi Gerhardovi Schröderovi a vzťahy medzi oboma krajinami zostávajú naďalej napäté. Biely dom iba stroho reagoval na výsledky volieb v Nemecku, naproti tomu ocenil výsledok víkendových parlamentných volieb na Slovensku.
K zhoršeniu vzájomných vzťahov medzi Berlínom a Washingtonom došlo po tom, čo sa Gerhard Schröder postavil kategoricky proti prípadnej vojenskej operácii v Iraku.
Napätie sa ešte viac zvýšilo, keď ministerka spravodlivosti Herta Däublerová-Gmelinová prirovnala na jednom z predvolebných mítingov postup amerického prezidenta Georgea W. Busha v irackej otázke k taktike nacistického diktátora Adolfa Hitlera.
V piatok minulý týždeň Schröder poslal Bushovi list, v ktorom sa ospravedlnil za vyjadrenia svojej ministerky. Biely dom však na toto gesto reagoval odmerane.
"Skutočne to nevyznievalo ako ospravedlnenie. Skôr to vyznelo ako pokus o vysvetlenie," uviedol v tejto súvislosti Bushov hovorca Ari Fleischer.
Bush sa zatiaľ neskontaktoval so Schröderom, aby mu zablahoželal k víťazstvu v parlamentných voľbách. Vo svojom vystúpení pred americkými vojakmi v Trentone v štáte New Jersey síce nespomenul priamo nemeckého kancelára, zopakoval však jedno z hesiel Bieleho domu vo vojne proti terorizmu, keď opäť vyhlásil, že "buď ste na našej strane, alebo ste na strane nepriateľa". Americký prezident nezabudol zdôrazniť, že "táto doktrína stále platí".
Oficiálna reakcia USA na výsledky volieb v Nemecku prišla neskôr v podobe strohých vyhlásení ďalšieho hovorcu Bieleho domu a hovorcu ministerstva zahraničných vecí Richarda Bouchera.
"Voliči v Nemecku vyjadrili svoj názor, Spojené štáty budú spolupracovať s nemeckou vládou v otázkach spoločného záujmu," uviedol predstaviteľ Bieleho domu.
Naopak, Boucher veľmi pozitívne zhodnotil hlasovanie voličov na Slovensku, ktorí vo víkendových voľbách odmietli návrat autoritatívneho bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.
"Vyslovujeme uznanie voličom Slovenska za to, že využili svoje demokratické právo a zodpovednosť a hlasovali v slobodných a spravodlivých voľbách. Vítame vysokú účasť voličov ako znak pulzujúceho demokratického systému v Slovenskej republike.
"Teraz, keď voliči vyjadrili svoj názor, apelujeme na politických lídrov, aby sformovali vládu, ktorá zaručí Slovenskej republike miesto v rodine euroatlantických demokratických národov," uviedol Boucher.
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, ktorého zelení pomohli Schröderovi k víťazstvu, dnes ráno zatelefonoval svojmu americkému rezortnému kolegovi Colinovi Powellovi s cieľom prediskutovať niektoré aktuálne otázky, vrátane situácie na Blízkom východe.
Powell však nezablahoželal Fischerovi k výsledku vo voľbách a ich rozhovoru dominovali momentálne problémy v americko-nemeckých vzťahoch.