Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 18:24
DAMASK, BRATISLAVA. Už dva roky trvá povstanie proti sýrskemu prezidentovi Bašarovi Asadovi. Začalo sa ako pokračovanie arabskej jari, teraz je jej najtragickejším príbehom.
Pre spúšť, ktorú po sebe zanecháva, aj pre neschopnosť svetovej diplomacie zastaviť občiansku vojnu.
Krajina sa rozdelila, rozdelilo sa aj svetové spoločenstvo. Za Asadom stoja Rusko, Čína a Irán. Západ vyzýva na jeho koniec, no zatiaľ len slovami. Zbrane do krajiny pre embargo neposiela. Aspoň toto chcú teraz zmeniť britský premiér David Cameron a francúzsky prezident Francois Hollande.
Čím neskôr, tým horšie
Ten pred rokovaním európskych lídrov v Bruseli vyhlásil, že je „pripravený podporiť povstalcov“. Tvrdí, že do Sýrie aj napriek embargu smerujú zbrane najmä od Rusov. Dostáva ich len jedna strana – vláda. O návrhu budú ministri zahraničných vecí rokovať na stretnutí v Dubline 22. a 23. marca.
Niekoľko krajín je proti, obávajú sa, že by sa tým vyhrotil konflikt. Londýn aj Paríž však tvrdia, že čím dlhšie budú súčasné boje pokračovať, tým horšie to pre krajinu bude.
Už teraz má občianska vojna viac ako 70-tisíc obetí, milión ľudí ušlo do zahraničia, ďalšie dva milióny ostali bez domova priamo v Sýrii. Spôsobila navyše nezvratné škody na sýrskom a svetovom kultúrnom dedičstve, zostala zničená infraštruktúra a nefungujúca ekonomika.
Posilnila tiež náboženský a nacionalistický extrémizmus, krajinu rozdelila aj fyzicky, niektoré územia ovládajú rebeli, iné vláda.
V piatok uplynuli presne dva roky, čo ľudia počúvli výzvu na Facebooku, vyšli do ulíc a žiadali rovnaké zmeny, aké sa diali v Egypte či Tunisku. Prezident Asad, ktorý mal imidž vzdelaného, umierneného reformátora, zakročil presne ako jeho otec. Brutálne a krvavo.
Zničené štvrte
Volanie po reformách sa premenilo na volanie po jeho odchode. Hlavne po tom, čo neprichádzali zmeny, ale len pribúdalo mŕtvych, väznených a mučených.
Z demonštrantov sa stali povstalci, heslá nahradili zbrane, požiadavky na reformy sa začali meniť na niekdy obskúrne návrhy. Ani povstalci však nie sú vždy tí na správnej strane. A ak sa vojna raz skončí, zostanú zbrane aj tým, čo nie sú práve priateľmi demokracie a reforiem.
Časopis Time zverejnil satelitné zábery niektorých častí Sýrie spred dvoch rokov a dnes. Aj z výšky vidno, že v troskách sú celé veľké štvrte sýrskych miest.