BUENOS AIRES, BRATISLAVA. Pred Metropolitnou katedrálou v Buenos Aires čakalo na meno nového pápeža len pár desiatok ľudí.
Aj Argentínčania dávali počas konkláve väčšie šance brazílskemu ako argentínskemu kardinálovi.
Keď sa vo Vatikáne na balkóne objavil Jorge Mario Bergoglio ako pápež František, začali ku katedrále prúdiť davy. „To je neuveriteľné,“ kričala 60-ročná Martha Ruizová podľa argentínskych médií.
„Budeme mať pápeža ulice,“ dodala Ana Maria Perezová. V argentínskej metropole bol kardinál Bergoglio známy tým, že cestoval metrom tak ako obyčajní ľudia.
Mesto v stredu večer oslavovalo podobne, ako keď Argentína vyhrala futbalové majstrovstvá sveta. Televízni moderátori od radosti kričali v priamom prenose a po uliciach trúbili autá.
Argentína vládne svetu
Tak ako sa v Nemecku objavilo po zvolení Benedikta XVI. slávne Wir sind Papst! (My sme pápež!), Twitter v stredu večer ovládlo patriotické Los Argentinos Dominant El Mundo: Argentínčania vládnu svetu.
„Máme Messiho a teraz máme pápeža,“ radovala sa podľa Spiegel online Gabriela Pisquariellová, ktorá vlastní v Buenos Aires kaviareň a miluje najlepšieho futbalistu sveta.
František nie je len prvým pápežom Argentíny, ale aj celej Latinskej Ameriky. A bolo to v stredu cítiť.
„Máme latinskoamerického pápeža. Prežívame historický moment. Nech žije Francisco,“ napísal napríklad prezident Ekvádoru Rafael Correa.
Nie všetci Argentínčania však oslavovali. Na múre katedrály sa objavil okrem tých oslavných aj iný nápis: „Pápež je priateľ Videlu.“
Generál Jorge Rafael Videla stál na čele junty, ktorá v rokoch 1976 až 1983 nechala uniesť, mučila a zavraždila asi 30-tisíc oponentov režimu.
Sám Videla vtedy hovoril, že nepriateľom junty nie sú len tí, čo používajú bomby, ale aj tí, čo šíria západné kresťanstvo.
Nepomohol jezuitom
Nového pápeža viackrát obvinili, že počas diktatúry sám nepomohol dvom jezuitom. Bergoglio bol v tom čase provinciálom jezuitského rádu pre Argentínu a od roku 1980 rektorom jezuitskej fakulty filozofie a teológie v San Miguel.
Kardinál Bergoglio neskôr tvrdil, že obom duchovným ponúkol pred vojenským prevratom ochranu, ale oni odmietli. O dva mesiace neskôr ich vojaci uniesli a päť mesiacov mučili.
Z kolaborácie s juntou obviňovali v Argentíne celú cirkev. Tá sa v roku 2000 národu ospravedlnila, že v rokoch represií a teroru mlčala.
„Chceme sa zodpovedať pred Bohom za všetko, čo sme urobili zle,“ hovorí sa vo vyhlásení argentínskej biskupskej konferencie, na ktorej sa zúčastnil aj kardinál Bergoglio.
Dnes je vodca junty vo väzení, sám kardinál Bergoglio odmietol v súdnych procesoch dvakrát vypovedať, urobil tak až v roku 2010. A obvinenia poprel.
Aj postoj cirkvi v minulosti mnohých veriacich sklamal. Najkrajšie a najvyššie kostoly v Argentíne stále patria katolíckej cirkvi. Počet katolíkov tu zostáva vysoký: 90 percent.
Duchovní však z mnohých dedín hlásia, že katolíci prechádzajú k iným konfesiám. Nový pápež by to mohol zastaviť.
František má len polovicu pľúc
Hendikep podľa lekárov neovplyvní funkciu 76-ročného pápeža.
RÍM. Maratón síce už behať nebude, ale inak by to na výkon pápežskej funkcie nemalo mať vplyv.
Tak hovoria lekári o hendikepe, ktorý má nový pápež František. Ako tínedžerovi mu totiž pre infekciu vyoperovali polovicu pľúc, má len jednu.
„Doteraz to cíti. Trochu ho to spomaľuje, ale inak je o. k.,“ povedal pre AP jeho životopisec Sergio Rubin.
Doktori novému pápežovi odporúčajú, aby si chránil zostávajúcu polovicu pľúc.
„Ak dostane nejakú infekciu, mohlo by to byť pre neho vážnejšie ako pre niekoho s celými pľúcami,“ dodal pre AP doktor Jeremy Ward.
Podľa Vatikánu je však inak nový pápež v „dobrom stave“. František má až 76 rokov, pred konkláve sa predpokladalo, že si kardináli vyberú niekoho mladšieho.
Aj pre zdravotné ťažkosti odstúpil po takmer ôsmich rokoch Benedikt XVI.
Tomáš Vasilko