Brusel 23. septembra (TASR) - Ministri poľnohospodárstva členských štátov EÚ potvrdili dnes v Bruseli rozdielne názory na potrebu reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP).
Sedem členských krajín na čele s Francúzskom prezentovalo názory, ktorý dnes zverejnilo v hlavných európskych denníkoch v otvorenom liste. Zdôrazňujú v ňom doterajšie úspechy CAP a odmietajú zásadne zmeniť jej princípy. K Francúzsku, ktoré s nápadom prišlo, sa pridali Španielsko, Portugalsko, Írsko, Rakúsko, Luxembursko a valónska časť Belgicka.
Krajiny reagovali na júlový návrh strednodobej reformy CAP, ktorý predložila Európska komisia. Nepáči sa im najmä myšlienka oddeliť poľnohospodárske dotácie od objemu výroby a postupné zvyšovanie priamych platieb farmárom.
Komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler na dnešnom rokovaní s ministrami list privítal, pretože existencia CAP je podľa neho nevyhnutná. Zdôraznil však, že spoločná poľnohospodárska politika môže byť úspešná, len ak sa prispôsobí terajším potrebám. Komisár preto obhajoval navrhované reformy.
Na strane EK sú krajiny, ktoré platia do spoločného rozpočtu EÚ viac, ako z neho dostávajú, najmä Nemecko, Holandsko, Británia, Švédsko. Preto podporujú reformu CAP už teraz, nie až po roku 2006, ako sa EÚ pôvodne dohodla.
Minulý týždeň však niektoré európske médiá signalizovali, že ak nemecký kancelár Gerhard Schröder ostane pri moci, veľmi rýchlo dosiahne dohodu s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom, s ktorým mal až doteraz na reformu úplne opačný názor.
Britský denník Financial Times s odvolaním sa na bruselských diplomatov v piatok napísal, že Schröder ustúpi, stiahne svoje námietky proti priamym platbám farmárom nových členských krajín a dohodne sa s Francúzskom, že veľká reforma CAP môže počkať až do roku 2006.
Chirac na oplátku prisľúbi, že Paríž po roku 2006 bude súhlasiť s výraznými znížením poľnohospodárskych dotácií, aby Nemecko nemuselo platiť po rozšírení obrovský účet za podporu farmárom. Nemecko je totiž najväčším čistým prispievateľom do rozpočtu a financuje v podstate jeho tretinu.
Podľa zdrojov Financial Times by dohodu Chiraca a Schrödera mohli prijať aj ostatní stúpenci reformy CAP. Británia vraj už avizovala, že tak urobí.
Francúzsky minister poľnohospodárstva dnes v Bruseli informácie o dohode odmietol komentovať. Potvrdil však, že Francúzsko s Nemeckom musia spoločne pracovať na podobe CAP po roku 2006, hoci o podobe kompromisu je predčasné špekulovať.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh