Keď ho zvolili za kardinála, presvedčil stovky Argentínčanov, aby neleteli osláviť voľbu do Ríma, ale radšej dali peniaze chudobným.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Všetko bolo inak. Už šesťsto rokov sa pápež nevzdal svojho svätopeterského stolca, no koncom februára Benedikt XVI. odstúpil.
Nik nečakal rýchlu voľbu nového Svätého Otca, no kardináli volitelia to stihli za dva dni. A všetci čakali, že novým pontifikom sa stane niektorý zo známych papabili, favoritov na pápeža. Niekto mladší, kto bude mať dosť energie na vysporiadanie sa s problémami cirkvi.
Zo skromnej cely
No novým pápežom, Františkom, sa stal dnes už bývalý kardinál Jorge Mario Bergoglio z Buenos Aires. Najväčší sok Josepha Ratzingera v roku 2005, keď sa Nemec stal pápežom.
Argentínsky kardinál a jezuita si meno vybral podľa svätého Františka z Assisi, patróna zvierat, obchodníkov a životného prostredia.
Je povestný svojou skromnosťou, ale aj tým že sa nikdy neusmieva. Arcibiskupský palác vymenil za jednoduchú celu, nepotrpí si na žiadne okázalé vonkajšie prejavy.
Takto opisuje nového pápeža popredný vatikanista John Allen pre National Catholic Reporter. A práve skromnosť by malo byť slovom, s ktorým sa zrejme František bude chcieť spájať.
„Uzatvárať sa do seba je v prípade Cirkvi prejav duchovnej choroby, ktorej sa treba vyvarovať,“ povedal pred rokmi v rozhovore pre Vatican Insider.
Ratzingerov sok
Jeho zvolenie však mnohých zaskočilo. Pritom Bergoglio už papabili bol. Bol favoritom a azda najväčším konkurentom emeritného pápeža.
Predpokladá sa, že v tretej voľbe, o voľbu skôr ako Benedikt XVI. získal potrebnú dvojtretinovú väčšinu hlasov, získal Bergoglio štyridsať hlasov. Na zvolenie mu to však nestačilo.
Tri dni po konkláve ho aktivisti v Argentíne obvinili, že v sedemdesiatych rokoch pomáhal v únose dvoch liberálnych jezuitov, sám však všetky podobné obvinenia odmietol.
Jorge Mario Bergoglio sa kardinálom stal v roku 2001, keď si ho zvolil Ján Pavol II.
Narodil sa v rodine jednoduchého talianskeho prisťahovalca, pôvodne chcel byť chemikom.
Neskôr však vstúpil do Spoločnosti Ježišovej a medzi jezuitmi býval považovaný za zástancu tvrdej konzervatívnej línie.
Vyberá si cirkev v uliciach
To mu zrejme pomohlo aj počas konkláve, keďže dvaja rovnako konzervatívni pápeži vymenovali všetkých kardinálov voliteľov.
Výhodou Bergoglia tiež bolo, že má európske korene, no vyrastal v chudobnom svete.
„Je pravda, že keď sa vyberiete do ulíc, ako sa stane každému mužovi a žene, môžu sa stať nehody,“ komentoval nedávno kardinál Bergoglio rozrastajúce sa vatikánske škandály.
„No ak cirkev zostane zameraná sama na seba, zostarne. Ak si mám vybrať medzi cirkvou v uliciach, ktorá prežíva aj nehody a cirkvou zahľadenou do samej seba, vyberám si to prvé,“ hlásal pred časom nový pápež.