SME
Piatok, 19. apríl , 2019

Novým pápežom je kardinál Bergoglio z Argentíny

Pápeža zvolili prekvapujúco už v stredu večer. Jorge Mario Bergoglio prijal meno František.

(Zdroj: TASR/AP)

Málokto to čakal, odborníci aj samotní kardináli volitelia odhadovali, že sa tak stane najskôr vo štvrtok večer. Pápeža zvolili už v stredu večer. Jorge Mario Bergoglio prijal meno František.

0:00 Minútu po minúte sme ukončili.

22:54 Americký prezident Barack Obama zablahoželal novému pápežovi a povedal, že jeho zvolenie poukazuje na silu a vitalitu amerického regiónu. Obama dodal, že milióny Američanov hispánskeho pôvodu sa k nemu pripoja v modlitbách za nového pápeža. Ako ďalej zdôraznil, pápež sa zastáva "chudobných a bezbranných", reprezentuje lásku a súcit, ktoré naprieč dejinami katolíckej cirkvi inšpirovali svet.

22:53 Argentína privítala zvolenie nového pápeža s nadšením. Predseda Poslaneckej snemovne argentínskeho Kongresu Julián Domínguez prerušil rokovanie zákonodarcov so slovami: "Máme pápeža a je to Argentínčan." Líder opozície, poslanec Ricardo Alfonsín, syn niekdajšieho argentínskeho prezidenta Raúla Alfonsína, vyhlásil: "Ako Argentínčan sa cítim hrdý, že novým pápežom je kardinál Bergoglio."

22:47 Slovenský prezident Ivan Gašparovič s potešením prijal rozhodnutie o zvolení novej, 266. hlavy katolíckej cirkvi a najvyššieho predstaviteľa Svätej stolice. Ako sa uvádza v stanovisku prezident vyjadril presvedčenie, že pápež František bude morálnou autoritou pre celý svet a bude pokračovať v šírení myšlienok porozumenia, spolupráce a solidarity medzi národmi a kultúrami.

22:39 Oficiálne meno novozvoleného pápeža Františka sa uvádza bez rímskej číslice za menom. Oznámil to dnes hovorca Vatikánu Federico Lombardi.

22:32 Nový pápež sa oficiálne ujme funkcie najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi v utorok 19. marca, keď sa vo Vatikáne uskutoční slávnostná inauguračná omša. Oznámil to hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

Na inauguračnej omši sa popri najvyšších predstaviteľoch katolíckej cirkvi zúčastňujú hlavy štátov a predsedovia vlád.

22:30 Nový pápež František krátko po svojom zvolení zatelefonoval svojmu predchodcovi Benediktovi XVI. a dohodol si s ním schôdzku. Informoval o tom hovorca Vatikánu Federico Lombardi. Obsah dôverného rozhovoru síce médiám neposkytol, uviedol však, že samotný Benedikt sa za svojho nástupcu pomodlil.

Nový pápež by mal prvú verejnú modlitbu predniesť na Námestí svätého Petra už túto nedeľu.

22:21 Predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského pomerne rýchla voľba Jorgeho Maria Bergoglia za nového pápeža Františka prekvapila, ale zároveň aj potešila ako prejav jednotnosti cirkvi.

22:10 Ak si niekto v Taliansku vsadil na argentínskeho kardinála ako na nového pápeža, mohol si pekne zarobiť. Za sto eur mohol získať 4100. Pomer bol 41:1, píše taliansky denník Corriere Della Serra.

21:57 Novému pápežovi zagratulovali k zvoleniu aj lídri Európskej únie vrátane predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya a šéfa Európskej komisie Josého Manuela Barrosa. Obaja štátnici dúfajú, že Františkov pontifikát sa ponesie v duchu "propagovania základných hodnôt mieru, solidarity a ľudskej dôstojnosti," uvádza sa v ich spoločnom stanovisku.

Ku gratuláciám sa pridal aj britský premiér David Cameron, podľa ktorého ide o "významný deň pre 1,2 miliardy katolíkov na celom svete".

21:52 O novom pápežovi už začali na internete kolovať aj milé vtipy. Autorom obrázku je Slovák Ladislav Laurinčík.

next.jpg

21:39 Argentínsku metropolu Buenos Aires zaplavili desaťtisíce veriacich, ktorí vyšli do ulíc osláviť zvolenie ich bývalého kardinála Jorgeho Bergoglia za nového pápeža. Po oznámení výsledku konkláve Argentínčania nadšene tlieskali, šoféri trúbili autami a niektorí radosť prejavili aj spontánnym plačom. Podobne sa oslavovalo aj v ďalších mestách Latinskej Ameriky.

21:34 Skutočnosť, že nový pápež pochádza z mimoeurópskej krajiny môže podľa denníka Washington Post pre katolícku cirkev predstavovať posun smerom k Latinskej Amerike a Afrike. Podľa Maxa Fischera z Washington Post môže byť František až jedenástym neeurópskym pápežom, podľa histórie katolíckej cirkvi, ktorá siaha až k prvému pápežovi svätému Petrovi.

21:31 Novému pápežovi zablahoželal aj Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Podľa agentúry DPA uviedol, že sa teší na pokračovanie spolupráce medzi Organizáciou Spojených národov a Vatikánom pod pápežovým "múdrym vedením".

21:28 "Pre nás Latinskú Ameriku je to obrovská vec. Je to veľmi dobrý a skromný človek, ako bývajú jezuiti," povedal Argentínčan Angel Pedrasa mávajúc s argentínskou vlajkou na námestí.

21:12 Existuje veľká nádej, že František dokáže zmeniť povahu katolíckej cirkvi, hovorí korešpondent BBC. Voľba je podľa neho uvedomením si veľkosti cirkvi mimo Európy. František je prvým pápežom z amerického kontinentu.

21:05 "Bolo to ako čakanie na pôrod, ibaže lepšie," zhodnotil na námestí pre The New York Times otec s dieťaťom na pleciach.

21:01 Nový pápež sa do pápežského apartmánu zatiaľ nepresťahuje, píše Washington Times. Zostane spolu s kardinálmi v hoteli Santa Maria, kým apartmán v Apoštolskom paláci nezrenovujú. Môže to potrvať niekoľko týždňov.

mucka2.jpg
Na voľbe nového pápeža Františka sa kardinálsky zbor dohodol nečakane rýchlo, píše František Múčka

21:00 Ako veľmi bol František blízko k zvoleniu v roku 2005? Jeden kardinál vtedajšie konkláve neskôr prirovnal k „dostihovým pretekom“ medzi Ratzingerom a Bergogliom. Podľa anonymného zápisníku z konkláve, ktorý sa neskôr objavil v talianskych médiách, dostal Bergoglio 40 hlasov v tretej voľbe, teda tesne predtým ako Ratzinger získal dve tretiny hlasov a stal sa pápežom.

20:56 "Božia ruka" - takto okomentoval na svojom webe zvolenie Argentínčana za pápeža argentínsky športový denník Olé. "Maradona, Messi... a teraz Jorge Mario Bergoglio," píše denník, ktorý pripomína, že nový pápež je fanúšikom klubu San Lorenzo de Almagro.

dios.jpg

20:54 "Vítam túto voľbu ako silný signál pre obnovu cirkvi. Je to človek viery a pokory, skromnosti. Titul sluha sluhov Božích má v jeho osobe, životnom príbehu a zvolenom mene ešte silnejšie vyjadrenie. Svet potrebuje službu solidarity, dialógu a spolupatričnosti. Presunom na juhoamerický kontinent, cirkev ukazuje na svoju univerzalitu," povedal o novom pápežovi predseda KDH Ján Figeľ.

20:51 "Určite táto voľba bude predmetom rôznych analýz, diskusií a komentárov. Preto chcem novému Svätému Otcovi zaželať predovšetkým veľa zdravia, veľa dobrých a múdrych rozhodnutí počas jeho pontifikátu. V tomto duchu mu už zajtra zašlem blahoprajný telegram. A už v krátkej dobe chceme pozvať nového pápeža na Slovensko pri príležitosti významného výročia príchodu Cyrila a Metoda," reagoval premiér Robert Fico na zvolenie.

20:50 Bergolio sa do centra pozornosti dostal, keď kritizoval vládu súčasnej prezidentky Cristiny Kirchnerovej a jej predchodcu a manžela Nestora za rastúcu nerovnosť v argentínskej spoločnosti. „Namiesto toho, aby jej zabránili, zdá sa, že sociálne rozdiely ešte prehĺbili,“ povedal. Kritizoval aj prijatie zákona o manželstvách homosexuálov.

Bergoglio je považovaný za konzervatívneho, napísal španielsky denník El País.

20:45 Pápežov účet na Twitteri je späť. Toto je jeho prvý tweet:

Minulý mesiac potom, čo pápež Benedikt XVI. oznámil, že odstupuje, boli všetky tweety zasielané na @Pontifex zmazané.

20:35 "Veľmi pekne ďakujem za vrelé prijatie a vidíme sa čoskoro. Zajtra sa idem modliť k Panne Márii a prajem vám dobrú noc," povedal na záver pápež František.

20:32 František pri poslednom konkláve v roku 2005 skončil údajne druhý za Josephom Ratzingerom, ktorý sa stal pápežom Benediktom XVI.

20:28 Vatikán rýchlo aktualizoval svoj​u internetovú stránku Vatican.va so správou, že nový pápež bol zvolený.

20:26 "Zdá sa, že kardináli išli pre nového pápeža takmer až na kraj sveta," povedal nový pápež z balkóna a pomodlil sa Otče náš a Zdravas Mária za bývalého pápeža Benedikta XVI.

20:25 Bergoglio bol tvrdým odporcom rozhodnutia legalizovať manželstvá homosexuálov v Argentíne. Tvrdil, že deti by mali mať právo byť vychovávané otcom a matkou. Za kardinála ho zvolili Jánom Pavlom II. 21. februára 2001.

20:24 Nový pápež má síce 76 rokov, ale na prvý pohľad vyzerá mladší.

20:23 Znie pápežská hymna a pápež František stojí na balkóne.

20:22 Arcibiskup je jezuitský intelektuál známy pre svoj postoj k chudobe: keď ho zvolili za kardinála, Bergoglio presvedčil stovky Argentínčanov, aby neleteli osláviť voľbu do Ríma, ale radšej dali peniaze.

20:18 Bergoglio sa narodil v Buenos Aires v roku 1936. Má - tak ako veľa Argentínčanov - taliansky pôvod.

20:15 Kardinál protodiakon oznámil, že novým pápežom je Jorge Mario Bergoglio z Buenos Aires. Je prvým jezuitským a podľa denníka Washington Post aj neeurópskym pápežom vôbec. Prijal meno František.

20:12 Dvere na balkón sa otvárajú. Kardinál protodiakon oznámi, kto je nový pápež.

20:09 V miestnosti s balkónom sa stále svieti, dvere sa však stále neotvárajú.

20:07 Mená, ktoré si pápeži vyberajú najčastejšie: Ján (21-krát), Gregor (16), Benedikt (15), Klement (14), Inocent (13). Dlhší zoznam je na stránke Wall Street Journal.

20:05 V miestnosti zasvietili. Dav zašumel.

19:58 Slávnostná inštalácia nového pápeža by mohla byť 19. marca, uviedol hovorca Vatikánu pre Catholic News Service. 19. marec je aj sviatok svätého Jozefa, známeho ako ochrancu pracujúcich.

19:57 Meno nového pápeža by mal oznámiť francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran. Nový pápež potom vystúpi na balkóne Baziliky svätého Petra, odkiaľ prehovorí k veriacim, píše idnes.cz. Ešte predtým sa musí obliecť do pápežského odevu a kardináli mu jeden po druhom sľúbia vernosť. Potom učiní krátku modlitbu a vystúpi na verejnosti.

19:54 Na balkón príde nový pápež oblečený už v bielej sutane a s červenou rozetou na hlave.

19:47 Cirkevné pozorovatelia podľa amerického denníka Washington Post uviedli, že krátka tajná voľba môže znamenať, že hlavný kandidát na pápeža si ľahko zaistil 77 hlasov, aby sa stal pápežom.

19:42 Na námestí pred oznámením pápeža znie talianska národná hymna, mnoho ľudí sa pridáva a spieva.

19:41 Za posledných sto rokov žiadne konkláve netrvalo viac ako päť dní. Dva dni kardinálom trvalo, kým zvolili za pápeža Benedikta XVI.. A rovnako dva dni, aj keď pravdepodobne o jednu voliacu osobu viac, ktorá ho nahradí na svätopeterskom stolci.

19:40 Je to jedno z najkratších konkláve v dejinách cirkvi, píše nemecký Der Spiegel.

19:39 V poradí 266. pontifik, nástupca svätého Petra, vystrieda emeritného pápeža Benedikta XVI.

Vatikánom sa rozozvučali zvony

19:38 K tisíckam jasajúcich ľudí sa pridávajú ďalší, ktorí z celého Ríma prichádzajú na svätopeterské námestie. Práve na jednom z balkónov zaznelo slávne slovné spojenie "Habemus papam" - Máme pápeža.

19:37 Požehnanie Urbi et Orbi novým pápežom bude v latinčine.

19:36 Kým čakáme na meno nového pápeža, objavujú sa špekulácie, že nástupcom Benedikta XVI. je jeden z pôvodných favoritov - Angelo Scola alebo Odilo Scherer, píše britský denník Guardian.

19:32 Po námestí pochodujú príslušníci švajčiarskej gardy.

19:27 „Iba tri z deviatich predchádzajúcich konkláve od roku 1900 sa skončili skôr,“ píše britský Guardian.

19:24 Vatikánske zvony dozvonili. Počuť len radostný krik ľudí.

19:24 Ľudia na námestí zdvíhajú hlavy a pozerajú na balkón, odkiaľ by mali oznámiť meno nového pápeža.

19:22 Pápeža zvolili kardináli veľmi rýchlo. Očakávalo sa, že nového pápeža zvolia najskôr vo štvrtok. Aj pápeža Benedikta XVI. zvolili na druhý deň.

19:18 Kto sa stal novým pápežom, oznámia čoskoro.

19:17 Rímom sa ozývajú zvony. Ľudia na Námestí svätého Petra kričia "Viva il Papa".

19:10 V komíne Sixtínskej kaplnky sa objavil dym, spočiatku tmavý, zlovestný. A potom sa začal meniť. Zrazu nad strechou stúpal biely dym zo špeciálnej chemikálie a rozozvučali sa zvony. A Vatikán oznamoval celému svetu, že katolíci majú nového pápeža, píše z Ríma náš redaktor Mirek Tóda.

19:03 Reportér austrálskeho Canal 7 sa postavil uprostred davu na stoličku a s kameramanom sledoval komín na veľkej obrazovke. "Dúfam, že to bude čierny dym. Ráno sú lepšie obrázky." A potom vyšiel biely dym.


Ráno pápeža nezvolili

Nového pápeža sme ráno ešte nepoznali. Počas doobedných volieb druhého dňa sa kardináli nezhodli na nástupcovi Benedikta XVI.

Z komína Sixtínskej kaplnky po hlasovaní stúpal pred obedom tmavý dym, čo je znak neúspešnej voľby. Ak by pápeža zvolili, objavil by sa biely dym.

Na Svätopeterskom námestí v daždi na výsledok voľby čakali stovky pútnikov a turistov, niektorí už od ranných hodín.

foto
Ak kardinál zbadá počas voľby svoje meno na lístku, neteší sa
Chcete dostať upozornenie na najnovší článok tohto autora?
Objednajte si notifikáciu priamo na váš e-mail.
Odoberať autora na email

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 3. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 4. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 5. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 6. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 8. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 10. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Bim Challenge 2019
 3. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 4. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 5. Grilovacia sezóna je zahájená!
 6. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 7. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 8. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 9. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 10. Kúzlo pravidelného investovania
 1. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 24 341
 2. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 8 996
 3. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 7 606
 4. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 7 538
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 742
 6. Idete stavať dom? Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť 6 014
 7. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 300
 8. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 4 056
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 3 695
 10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 281

Téma: Vatikán


Hlavné správy zo Sme.sk

Muellerova správa: Rusko sa pokúsilo ovplyvniť voľby, Trump pre vyšetrovanie panikáril

Ľudia okolo Trumpa čakali, že im informácie od Rusov pomôžu.

Donald Trump.
Momentka zo zápasu Rakúsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2019.

Ukrajinský premiér: Rusko nenapadlo len Ukrajinu, napadlo nás všetkých

Proti sankciám podľa neho vystupuje slabý líder.

Volodymyr Hrojsman (41) je od apríla 2016 premiérom Ukrajiny. Predtým bol predsedom parlamentu, ministrom pre regionálny rozvoj aj starosta mesta Vinnycia.
Lekári musia výsledky krvného testu vnímať s ohľadom na anamnézu pacienta. Hodnoty ovplyvňujú viaceré faktory ako napríklad životospráva, hmotnosť či užívané lieky.

Neprehliadnite tiež

Piati Filipínčania sa nechali na Veľký piatok pribiť na kríže

Netradičné divadlo pritiahne každoročne tisíce turistov.

Štyroch mužov a jednu ženu pribili na kríže ľudia preoblečení za rímskych vojakov.

Londýnska polícia zatkla už viac ako 680 účastníkov klimatických protestov

Policajti zároveň zaistili ružový čln, ktorý sa stal symbolom pokračujúcich demonštrácií.

V kenskom múzeu sa našli kosti doteraz neznámeho "obrieho leva"

Nový objav by podľa BBC mohol pomôcť vysvetliť, čo sa s týmto rodom stalo.

Trump hovoril s líbyjským veliteľom Haftarom

Trump a Haftar sa telefonicky spojili ešte v pondelok, aby prediskutovali aktivity spojené s bojom proti terorizmu.

Khalifa Haftar

Trump hovoril s líbyjským veliteľom Haftarom

Trump a Haftar sa telefonicky spojili ešte v pondelok, aby prediskutovali aktivity spojené s bojom proti terorizmu.