BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Nepomohli demonštranti v budapeštianskych uliciach, list predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa ani varovanie amerického ministerstva zahraničia.
Nepomohli slová exprezidenta Lászlóa Sólyoma, podľa ktorého je táto zmena ústavy poslednou ranou pre právny štát v Maďarsku.
Vládna strana Fidesz využila svoju dvojtretinovú väčšinu v parlamente a presadila piatu zmenu ústavy, ktorá vstúpila do platnosti len minulý rok.
Priamo do ústavy zapísala niekoľko sporných zákonov, ktoré v minulosti ústavný súd označil za protiústavné. A aby sa to neopakovalo, opäť obmedzila právomoci ústavného súdu.
Prideľuje podľa uváženia
Ústavný súd nebude môcť skúmať novelizácie ústavy po obsahovej stránke, takže si do ústavy vládni poslanci môžu odhlasovať aj paragrafy porušujúce základné ľudské práva.
Všetky rozhodnutia ústavného súdu prijaté pred tým, ako vstúpila do platnosti nová ústava, boli označené za neplatné.
Predsedníčka Celoštátneho súdneho úradu (manželka europoslanca Fideszu) má podľa ústavy právo prideľovať súdne spory súdom podľa vlastného uváženia.
Predseda parlamentu získal právo pomocou parlamentnej stráže zaistiť poriadok a disciplínu medzi poslancami.
Vláda má právo vypisovať zvláštne dane na zaplatenie úniových pokút či prehraných medzinárodných arbitráží.
V predvolebnej kampani budú môcť stranícku volebnú reklamu vysielať len verejnoprávne médiá, všetky médiá budú môcť akúkoľvek inú politickú reklamu vysielať len bezplatne.
Bezdomovci a študenti
Ústava obmedzuje autonómiu vysokých škôl, ich hospodárenie bude kontrolovať vláda.
Študenti bezplatného štúdia musia po absolvovaní niekoľko rokov odpracovať doma, až potom môžu pracovať v zahraničí.
Život na ulici sa stáva trestným činom, štát a obce môžu bezdomovcov z akéhokoľvek územia vykázať.
Ústava definuje rodinu ako vzťah muža a ženy a rodiča a dieťaťa. To vylučuje nielen homosexuálne sobáše, zákon možno interpretovať i tak, že rodinou nie je ani bezdetné manželstvo.
O tom, či je nejaké náboženské spoločenstvo cirkvou, bude rozhodovať už len parlament.
Ústava zakazuje šírenie slovnej nenávisti proti národným, etnickým či náboženským skupinám, ale aj proti maďarskému národu.