Z Ríma od nášho redaktora MIRKA TÓDU
Z komína na streche Sixtínskej kaplnky v utorok vyšiel čierny dym. Takže vieme, že 115 kardinálov už začalo voliť nového pápeža a že podľa očakávaní sa zatiaľ na žiadnom mene nedohodli.
Všetko ostatné prebieha za zamknutými dverami, com clave, v prísnej tajnosti.
Konklávisti v utorok zložili prísahu mlčanlivosti a po vyrieknutí zvolania Extra omnes! neostal v Sixtínskej kaplnke nikto nepovolaný. Napriek tomu vieme odhadnúť, čo sa pod Michelangelovými freskami deje.
Hľadanie pravéhoVieme, že medzi kardinálmi nie je žiadny favorit, a preto sa po sčítaní 115 lístkov, na ktoré každý kardinál napísal svojho favorita, objavilo viac mien. Napriek špekuláciám médií pred voľbou žiadne vyjednávania neprebehli.
„Niečo také ako koalície biskupov, ktorí by presadzovali svojho kandidáta, neexistuje,“ rozpráva SME český kardinál Miloslav Vlk. Pred siedmimi rokmi sa zúčastnil na konkláve, na ktorom zvolili Benedikta XVI. Pre vysoký vek, 80 rokov, teraz voliť nemôže.
Konkrétne mená nezazneli ani na kongregáciách kardinálov pred konkláve, kde Vlk bol. Objavili sa však dva názorové prúdy.
Vatikanológovia ich označili za reformné krídlo, ktoré tlačí na zmeny vo Vatikáne, a „Rimanov“, respektíve „kúrijcov“, ktorí zastávajú čelné funkcie priamo v srdci katolíckej cirkvi. Ide najmä o bývalého štátneho sekretára Tarcisia Bertoneho či jeho predchodcu Angela Sodana.
Ten v utorok celebroval v Chráme svätého Petra omšu za volenie nového pápeža. V preplnenej bazilike poprosil o Božiu pomoc pri hľadaní nového lídra katolíckej cirkvi, ktorá čelí ťažkým časom pre pedofilné či finančné škandály a intrigy vnútri Vatikánu. Tie priznávajú aj kardináli.
V posledný deň kongregácie otvorene rozprávali o škandáloch Vatikánskej banky či navrhovali konkrétne reformy na zmeny v kúrii.
„Čo sa deje v kúrii, sa tu vo Vatikáne riešilo. Hlasy sa vyhrocovali, silneli a podľa mňa aj budú účinné,“ naznačuje Vlk, akým smerom sa môžu vyvíjať debaty v Dome svätej Marty, kde kardináli bývajú.
„Je to pohodlné, je tam pracovný stôl, spálňa aj pracovňa a, samozrejme, kúpeľňa,“ hovorí Vlk.
Sledujú si hlasyKaždý má pri sebe zoznam konklávistov. A keď sa lístky sčítajú, tak si každý môže urobiť čiarku a sledovať, ako sa vyvíja voľba. Aby voľba zostala tajná, navlečú sa lístky na bielu šnúrku a spália v peci.
„Po viacerých kolách vidno, ako sa hlasy zoskupujú, a potom sa rozhoduje, ku komu sa pridá, keď jeho kandidát má málo hlasov,“ opisuje Vlk.
Celé konkláve sprevádza vysoká duchovná úroveň, k čom prispievajú aj povinné formulky. Každý konklávista pred vhodením hlasovacieho lístka do urny prisahá: „ Ježiš Kristus, ktorý ma bude súdiť, nech mi je svedkom, že volím toho, koho považujem za najlepšieho kandidáta.“
Samotná voľba prebieha bez veľkých emócií. Kardináli, ktorých meno sa objaví na lístočkoch, ich nedávajú najavo.
Keď už sa však nejaký kandidát blíži k potrebnej dvojtretinovej väčšine, v Sixtínskej kaplnke to zašumí.
Benedikt XVI. pred siedmimi rokmi už pred finálnym hlasovaním tušil, kam to smeruje, keď „mu stúpala voda ku krku“, spomína Vlk na voľbu nemeckého pápeža.
Ak sa nájde najmenej 77 hlasov pre kandidáta, ten už vie, ako bude odpovedať, či prijíma úrad pontifika a aj to, aké nové meno si vyberie. A chystá sa na balkón, aby prvýkrát požehnal veriacim ako nový pápež.
Po kliknutí infografiku spustíte.
Rituály, konkláve a nový pápežKonkláve je predovšetkým bohoslužba. Jeho podoba ani nie je príliš stará.
1. Obrad plný zmienKonkláve nie je pôvodný ani antický rituál a v ranej cirkvi ho nepoznali. Iba niektorí kardináli začali voliť pápeža až v 11. storočí, všetci kardináli zhruba o sto rokov neskôr.
Konkláve v dnešnej podobe sa objavilo až v druhej polovici 13. storočia, dôvodom bola zdĺhavá voľba pápeža a snaha urýchliť rozhodovanie voliteľov. Súčasnú podoba konkláve schválil Benedikt XVI., zmeny v priebehu voľby pápeža robil aj jeho poľský predchodca.
2. Začiatok voľby„Nech je Boh, ktorý vedie naše srdcia s láskou a trpezlivosťou Krista, s vami všetkými.“ Týmito slovami včera kardinál Giovanni Battista Re vyzval voliteľov na procesiu do Sixtínskej kaplnky. Kardináli sa modlia Litaniae Sanctorum a vzývajú svätých.
Po príchode do Sixtínskej kaplnky modlitbu ukončia gregoriánskym hymnom Veni Creator Spiritus.
3. Sľub mlčaniaPo zložení spoločnej prísahy každý kardinál položil ruky na evanjeliár a zložil osobný sľub mlčania. Tajné je pritom iba hlasovanie jednotlivých voliteľov, samotné rituály cirkev v tajnosti nedrží.
4. Vhodenie do urnyDvakrát preložený lístok s hlasom nechá voliteľ zosunúť do urny.
Výsledky hlasovania sú zapečatené a o konkrétnom hlasovaní jednotlivých voliteľov sa z povahy voľby nedozvie ani nový pápež. Najmä v renesancii bolo dôvodom aj to, aby sa nemohol pomstiť.
5. Hold a úctaPočas inauguračnej omše sľúbia novému pontifikovi svoju poslušnosť všetci prítomní kardináli. Pre túto zmenu Benedikta XVI. sa omša môže predĺžiť aj o viac ako hodinu.
Tomáš Prokopčák
Benedikt XVI. sa modlí za voľbuEmeritný pápež sleduje voľbu svojho nástupcu podobne ako všetci ostatní.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Sme vďační za tvoje vedenie, hovorí kardinál Angelo Sodano a nasleduje aplauz. Počas utorkovej omše pred samotným začiatkom konkláve si kardináli spomenuli aj na emeritného pápeža Benedikta XVI.
Dnes už bývalý pontifik prekvapil koncom februára, keď sa ako pápež po zhruba šiestich storočiach rozhodol odstúpiť. A zažije tak voľbu svojho nástupcu, ktorá sa včera začala.
„Sleduje voľbu v televízii, je s nami spojený v modlitbách,“ povedal novinárom hovorca Vatikánu Federico Lombardi.
Po svojom odstúpení sa Benedikt presunul do pápežského letného sídla v Castel Gandolfo. Práve z malého talianskeho mestečka zhruba tridsať kilometrov od Ríma bude teraz sledovať, podobne ako celý svet, voľbu svojho nástupcu v televízii.
Počas samotného konkláve nesmie nijako zasiahnuť a vstupovať nebude ani do pontifikátu budúcej hlavy katolíckej cirkvi. Už pred pár dňami emeritný Svätý Otec oznámil svoju poslušnosť budúcemu pápežovi.
Sám sa utiahne skôr do ústrania, kde sa chce venovať modlitbám a štúdiu. Z pápežského sídla sa neskôr presunie do malého kláštora Mater Ecclesiae pri vatikánskych záhradách.
„Základný postoj každého pastiera je položiť život za svoje ovečky,“ odkázal už novému pápežovi dekan kolégia kardinálov Sodano. „A to rovnako platí aj pre nástupcu Petra, pastiera cirkvi.“
Tomáš Prokopčák