VATIKÁN. S dažďom na nás prišiel Duch svätý, vtipkoval až do konca americký kardinál Timothy Dolan z New Yorku.
O malú chvíľu sa presunul do Sixtínskej kaplnky, zaviazal sa mlčanlivosťou a jeho fanúšikovia si teraz pár dní budú musieť vystačiť bez jeho bláznivých tweetov.
So začiatkom konkláve sa v utorok v Ríme výrazne ochladilo a pršalo takmer celý deň.
Čakali v daždi
Stovky ľudí zvedavých na dym, ktorým kardináli oznamujú, či sa im podarilo zvoliť pápeža, to však neodradilo.
Večer o trištvrte na osem už zaplnili celé Námestie svätého Petra, keď sa z komína konečne začal valiť hustý a čierny dym. Námestie zrazu zhíklo, miestami sa ozval aplauz. Dav potom stíchol a pokojne sa rozišiel.
Medzi nimi aj americký reverend Christopher Kaczynski, ktorý kardinála Dolana z New Yorku pozná veľmi dobre.
„U nás je veľmi obľúbený,“ rozpráva o večne vtipkujúcom kardinálovi. „Bol by určite dobrou tvárou katolíckej cirkvi vo svete. Vie však len po anglicky,“ dodáva.
A od pápeža sa tradične vyžaduje taliančina, keďže okrem katolíkov má viesť aj štátnu byrokraciu Vatikánu.
[content type="video" source="youtube" id="kdufQobg_o0?rel=0" width="490" height="276"][/content]
Nišan sa modlí za lídra
Koho v prvom hlasovaní kardináli volili, ostane naveky tajomstvom. Hlasovacie lístky sa spálili v storočnej peci. Ten signálny oheň vyšiel z druhej modernejšej, ktorú postavili v roku 2005.
Cez medený komín sa z neho rinul poctivý hustý čierny dym. Kartridž so špeciálnou chemickou zmesou zafungoval.
Starodávnou metódou tak dalo 115 kardinálov najavo, že v hľadaní nástupcu po Benediktovi XVI. sa bude pokračovať v stredu.
Komu dal hlas si po prísahe mlčanlivosti nechá každý kardinál pre seba. Regina hrdo zabalená do zeleno-žltej brazílskej vlajky pevne držala palce svojmu rodákovi Odilovi Schererovi.
„Všetci čakáme, že nový pápež príde z Nového sveta,“ hovorí.
Na rozdiel od Američana Dolana má Scherer viac výhod. Je to polyglot, je oveľa vážnejší, čo si niektorí kardináli cenia viac ako Dolanovu žoviálnosti, a je znalcom vatikánskych pomerov. Čo môže aj nemusí byť jeho výhoda.
Imtiazovi Nišanovi z Pakistanu je jedno, či sa najmenej 77 kardinálov nakoniec zhodne na kandidátovi zEurópyalebo mimo nej.
„Hlavne, aby bol silný a vyviedol cirkev z krízy. Na farbe pleti nezáleží,“ rozpráva Nišan, ktorý v Ríme študuje v kňazskom seminári. Do večného mesta prišiel z krajiny, kde to katolíci nemajú ľahké.
Nedávno tam moslimovia vypálili desiatky domov katolíkov. Nišan sa modlí za to, aby kardináli z celého sveta našli nového lídra, ktorý si bude rozumieť nielen s kresťanmi, ale aj moslimami.