SOUL, BRATISLAVA. Niekoľko stoviek ľudí v posledných dňoch pochodovalo ulicami juhokórejského Soulu. Demonštrovali proti vysokej nezamestnanosti, korupcii a proti politike novej prezidentky.
To, čo svet vníma ako akútnu bezpečnostnú hrozbu, teda vypovedanie prímeria, ktoré v 50. rokoch ukončilo Kórejskú vojnu, sa ich ako keby netýka.
„Všetko tu funguje normálne, nič o tom neviem,“ cituje portál Christian Science Monitor obyvateľku Soulu.
Vyhrážky zo severu
Len 50 kilometrov na sever od Soulu je pritom hranica so Severnou Kóreou a za ňou vojaci povolaní do maximálnej pohotovosti.
Spoza najstráženejšej hranice sveta sa ozývajú hrozby, že Soul sa „premení na more ohňa“.
Pchjongjang rozhnevali minulotýždňové sankcie OSN a spoločné cvičenia juhokórejskej a americkej armády.
„Američania spravili z prímeria mŕtvy dokument,“ uviedli severokórejské štátne médiá. Pchjongjang vypovedal aj zmluvu o neútočení a prerušil telefonickú linku, ktorá spájala hlavné mestá.
Len prímerím sa v roku 1953 skončila občianska vojna, pri ktorej zomreli takmer tri milióny ľudí. Bojujúce strany nikdy neuzavreli mierovú zmluvu.
Pchjongjang sa už viackrát vyhrážal vypovedaním prímeria aj útokom na svojho južného suseda.
Do ofenzívy sa nikdy nepustil, proti rozmiestneným americkým jednotkám by ani nemal šancu, no napríklad v roku 2010 zaútočil na juhokórejskú loď a zabil 46 námorníkov.
Pri bombardovaní ostrova v tom istom roku zasa zahynuli aj dvaja civilisti. Niečo podobné by sa mohlo zopakovať aj teraz.
Američania preto varovali, že na ochranu svojho juhokórejského spojenca sú pripravení použiť všetku svoju silu.
„Nebudeme čakať, kým Severná Kórea zaútočí, zasiahneme aj proti prevozu jadrového paliva,“ vyhlásil podľa Guardianu Tom Donilon, bezpečnostný poradca prezidenta Baracka Obamu.
Zdôraznil, že Američania nedovolia, aby mala Severná Kórea jadrové zbrane.
Barma ako vzor
Zároveň však ponúkol krajine spoluprácu, ak sa vzdá svojho jadrového programu. „Ak niekto pochybuje, že to prezident Obama myslí vážne, nech sa pozrie do Barmy,“ povedal Donilon.
Aj Barma bola pred pár rokmi uzavretou krajinou. Potom sa junta vzdala moci a krajina sa začala otvárať. Američania jej potom odpustili dlh za miliardy dolárov a poslali do krajiny rozvojovú pomoc a investície.