BRUSEL. Európska únia v utorok pridala na svoj čierny zoznam iránskych sudcov, predstaviteľov médií i špeciálnu policajnú jednotku monitorujúcu internet.
Dôvodom je závažné porušovanie ľudských práv. Jednotka iránskej kybernetickej polície bola zriadená v roku 2011 s cieľom prenasledovať protirevolučné a disidentské skupiny, ktoré organizovali v roku 2009 protesty proti znovuzvoleniu prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, uvádza oficiálny vestník EÚ.
Podľa týchto údajov to bola práve kyberpolícia, ktorá zatkla blogera Sattara Beheštího kritizujúceho vládu online. Krátko po jeho zatknutí ho našli v novembri v jeho cele v Teheráne mŕtveho a únia tvrdí, že ho umučili na smrť.
Medzi deviatimi jednotlivcami pridanými na čierny zoznam je nový šéf známej väznice Evin, traja sudcovia, dvaja prokurátori a šéf špeciálnej komisie zodpovednej za internetovú cenzúru.
Zo štátnych médií EÚ potrestala dvoch vysokopostavených predstaviteľov napojených na bezpečnostné sily.
Ministri zahraničia únie súhlasili so sprísnením sankcií voči Iránu za vážne porušovanie ľudských práv v pondelok a na zoznam osôb so zákazom cestovania do EÚ a zmrazenými účtami pripísali deväť nových mien. Celkovo sa tak na zozname momentálne nachádza už 87 osôb.
Ministri zároveň predĺžili platnosť doterajších sankcií o ďalších 12 mesiacov. Írsky minister zahraničia Eamon Gilmore, ktorého krajina v súčasnosti predsedá únii, vyhlásil, že EÚ nemôže mlčať o potláčaní opozície a zadržiavaní jej členov bez súdu.
Spomenul tiež pokračujúcu diskrimináciu iránskych žien a príslušníkov etnických a náboženských menšín.
Sankcie za porušovanie ľudských práv sa od sankcií za iránsky jadrový program líšia. Na zozname za nukleárny program sa momentálne nachádza 490 spoločností a 105 osôb.