Pakistan svoju časť spoločného plynovodu doteraz nevybudoval pre tlak USA. Tie navrhovali alternatívu bez Iránu.
TEHERÁN. Prezidenti Iránu a Pakistanu na slávnostnej ceremónii odštartovali v pondelok projekt dokončenia výstavby plynovodu, ktorý by prepojil obe krajiny.
Irán už svoju časť spoločného plynovodu vybudoval, avšak Pakistan doteraz najmä kvôli tlaku Washingtonu stále nedokázal práce na diele ukončiť.
Irán sa ponúkol, že s dostavbou plynovodu na pakistanskej strane s dĺžkou 780 kilometrov pomôže.
Plynovod by mal byť podľa iránskych predstaviteľov hotový koncom roka 2014. Do Pakistanu, ktorý je stále viac závislý od dodávok pohonných hmôt, ním bude prúdiť podľa odhadu 21,5 milióna metrov kubických zemného plynu denne.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád na slávnostnom odštartovaní pakistanskej fázy projektu po boku s prezidentom Pakistanu Ásifom Alím Zardárím konštatoval, že Západ nemá právo klásť prekážky v tomto projekte, ktorý označil za historicky dôležitý.
Výstavba pakistanskej časti plynovodu by mala stáť približne 1,5 miliardy dolárov.
Ako upozornila agentúra AP, Islamabad bude musieť presvedčiť Spojené štáty, aby neuvalili na krajinu sankcie, ktorými USA tlačí na Irán pre jeho jadrovému programu.
K dohode na dokončení projektu prišlo iba niekoľko dní pred uplynutím funkčného obdobia vlády Zardárího Pakistanskej ľudovej strany, ktorá si podľa AP môže získať priazeň voličov za snahu riešiť problematickú energetickú bezpečnosť Pakistanu.
Zároveň to pomôže vláde čiastočne sa odvrátiť od verejne citlivo vnímaného spojenectva so Spojenými štátmi, ktoré sú v Pakistane v ostatných rokoch značne neobľúbené napriek výraznej civilnej a vojenskej podpore.
Spojené štáty namietajú proti plynovodu a namiesto toho podporujú vznik alternatívneho prepojenia dodávok plynu z obrovských zásob Turkménska cez Afganistan do Pakistanu a až do Indie.