Kardinál Christoph Schönborn sa narodil v českej dedinke. Po vojne jeho rodinu vyhnali na základe Benešových dekrétov.
Tešili by sa z toho v malej českej dedinke Vlastislav u Lovosic, kde sa narodil a aj po rokoch ju navštevuje.
Oslavovali by v rakúskej obci Schruns, kde vyrástol. Stále tam žije jeho mama a on sám si tam občas chodí zahrať kartovú hru jass.
Uznanlivo by kývali hlavou experti, ktorí ho označili za super kandidáta, reformátora, schopného krízového manažéra a pragmatika pri rokovaniach s kritikmi cirkvi.
A možno by mal zo svojho nástupcu radosť aj Benedikt XVI. Viedenský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn je jeho žiakom, ktorého počas štúdia volali čarodejníkov učeň.
Susedné Rakúsko má počas konkláve kandidáta, ktorého talianske médiá v posledných dňoch pasovali na kandidáta prvej päťky. Je mladý (67) a vie sa vžiť do pocitov druhých.
Z rozvedenej rodiny
Schönborn vie, ako sa cítia utečenci, lebo ním sám bol, keď jeho rodina po vojne ušla do Rakúska po prijatí Benešových dekrétov.
Vie, ako sa žije v rozvedených rodinách, lebo sám z takej pochádza. Vie, ako rozmýšľajú umelci, lebo má brata herca.
Rakúšania si stále pamätajú jeho slávnu omšu v Dóme svätého Štefana s názvom Som zlostný, Bože. Prvý raz tam v roku 2010 mohli prehovoriť obete sexuálneho zneužívania.
Vo Vatikáne má aj nepriateľov
Doma patrí viedenský arcibiskup do desiatky najinšpiratívnejších Rakúšanov.
Vo Vatikáne má však aj nepriateľov. Preto, že je reformátor i preto, že kedysi obvinil Angela Sodana, že osobne bránil vyšetreniu sexuálnych obvinení.
A je málo pravdepodobné, že by po nemeckom pápežovi zvolili rakúskeho. Hoci Schönborn hovoríokrem nemčiny plynule po anglicky, francúzsky, taliansky a španielsky. A pozdravy od mamy v českej dedinke odkazuje po česky.