VIEDEŇ. Viedenská filharmónia si spytuje svedomie.
Pri príležitosti 75. výročia anšlusu vydáva správu, z ktorej okrem iného vyšlo najavo, ktorí hudobníci kolaborovali s nacistami, koľko Židov muselo orchester opustiť a ako to bolo s čestným prsteňom, ktorý od jedného člena orchestra niekoľko rokov po vojne dostal Baldur von Schirach, píše český portál iDnes.cz.
Za židovských členov sa aj prihovárali
Viedenskú filharmóniu už z kolaborácie s Hitlerovým režimom obvinili niekoľkokrát.
Teraz sa rozhodla odhaliť svoju temnú minulosť a poverila spracovaním svojej nacistickej histórie troch nezávislých historikov vedených renomovaným profesorom Oliverom Rathkolbom.
Tím sa opiera o množstvo priamych svedectiev aj archívy, ktoré objavil v pivnici Viedenskej štátnej opery, píše denník The New York Times.
Takzvaná Rathkolbova správa hovorí o tom, že 62 60 z vtedajších 123 členov viedenského orchestra boli nacisti a dvaja boli dokonca členovia SS, uviedla v pondelok agentúra DPA.
Ako uviedla jedna z výskumníčok Bernadette Mayrhoferová v televíznom dokumente, ktorý tento týždeň odvysiela televízna spoločnosť ORF, "antisemitizmus bol v orchestri každodennou praxou".
Historici však zistili, že minulosť orchestra je zložitejšia, než sa zdalo: napríklad jeden z nacizmu najoddanejších členov orchestra zasiahol proti deportácii z kolektívu vylúčených hudobníkov židovského pôvodu.
Úspešný bol však len v jednom prípade, keď z koncentračného tábora Dachau dostal jedného kolegu.
Ukázalo sa tiež, že niektorí hudobníci aktívne chránili kolegov s čiastočným židovským pôvodom i židovské manželky nežidov pred nacistami.
"Nie sú to príjemné správy, ale zistili sme, že nie je to celé až také čierno-biele, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať," poznamenal Rathkolb na margo výsledkov prieskumu odborníkov.
Jeden z najtradičnejších orchestrov
Väčšina členov nacistickej strany medzi hudobníkmi zostala v orchestri aj v povojnových desaťročiach.
Zrejme aj vďaka tomu sa mohlo stať, že v roku 1966 alebo 1967 vtedajší výkonný manažér filharmónie z osobnej iniciatívy odovzdal Baldurovi von Schirachovi, odsúdenému nacistickému vojnovému zločincovi a ríšskemu miestodržiteľovi Viedne, náhradu za čestný prsteň, ktorý mu bol udelený počas vojny a stratil sa. Historici o tom našli dôkazy v archíve.
Ako píše agentúra DPA, z nacistických čias sa až do súčasnosti zachovala tradícia hrať v rámci slávneho novoročného koncertu Straussove valčíky.
Tento nápad, ako upozornili historici, nemá korene v nacistickom Berlíne, ale zrodil sa v hlave vtedajšieho dirigenta v podobe Clemensa Kraussa.
Viedenská filharmónia je jedným z najtradičnejších orchestrov. Tradície sú také silné, že až v roku 1997 začali do orchestra prijímať ženy.
Nezávislý prieskum archívnych materiálov z obdobia nacistickej okupácie Rakúska si filharmónia u historikov objednala až v januári toho roku - ako uvádza DPA, stalo sa tak pod tlakom médií a aj v súvislosti s blížiacim sa 75. výročím anšlusu.
Autor: Markéta Březinová, MF DNES