BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. V Maďarsku nemôže byť politickým lídrom nikto, kto na začiatku roku neprednesie prejav o stave krajiny.
Po premiérovi Viktorovi Orbánovi a dvoch opozičných expremiéroch Ferencovi Gyurcsányovi a Gordonovi Bajnaiovi v sobotu s takýmto prejavom vystúpil aj líder socialistov Attila Mesterházy.
Naplnili štadión
Socialistom sa podarilo takmer naplniť jeden z veľkých budapeštianskych štadiónov. Na asi hodinový Mesterházyho prejav organizátori zhromaždili skoro desaťtisíc ľudí.
Číslo je podstatné, strana týmto mítingom nezačala len kampaň pred budúcoročnými voľbami. Chcela najmä rozhodnúť boj o to, ktorá strana a ktorý líder povedie opozíciu do boja proti Orbánovi.
„Socialistická strana je dnes najsilnejšia, najorganizovanejšia a najväčšia opozičná strana,“ povedal Mesterházy.
Ďalší rečník tvrdil, že sa socialisti dostali z karantény, v ktorej sa ocitli po porážke v roku 2010 a nie príliš úspešnom, korupčnými škandálmi sprevádzanom vládnutí.
Ešte pred pol rokom mal najväčšiu šancu byť lídrom opozície expremiér Bajnai, ktorý v októbri 2012 oznámil návrat do politiky a jeho hnutie Spolu 2014 malo v prieskumoch z opozičných strán najväčšiu podporu.
Bajnaiovo čaro však vyprchalo. Podľa posledného prieskumu agentúry Medián z konca februára by jeho hnutie volilo 15 percent rozhodnutých voličov, socialistov 17 percent.
Komplikované meno
Je otázka, či Bajnaiovi pomôže, že minulý týždeň sa hnutie oficiálne premenilo na stranu so zložitým menom Strana volebný zväz Spolu 2014.
Podstatnejšie je, že maďarská demokratická opozícia zostáva slabá a rozhádaná.
Najviac hlasov z opozičných strán by získal extrémistický Jobbik, až 19 percent.
Najmä by však všetky opozičné strany bez Jobbiku dohromady získali menej hlasov než vládny Fidesz, ktorý by stále volilo 41 percent rozhodnutých voličov.
Voliči najotvorenejší sociálnej demagógii sú prví, čo prichádzajú o prácu, upozorňuje Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Protesty nezastavia zmenu ústavy
Tisícové protesty nezabránia zmene ústavy v prospech vládneho Fideszu.
BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Viac ako päťtisíc ľudí v sobotu v Budapešti demonštrovalo proti novým zmenám ústavy, ktoré by dnes mal definitívne schváliť maďarský parlament.
Vládna strana Fidesz týmito zmenami opäť obmedzí právomoci ústavného súdu a niektoré sporné zákony zrušené v posledných dňoch týmto súdom doplní priamo do ústavy.
Iná skupina demonštrantov vo štvrtok dočasne obsadila aj sídlo Fideszu. „V Maďarsku prebieha v duchovnom i politickom zmysle studená vojna,” reagoval na akciu predseda parlamentu László Kövér.
Podľa vedúceho politika Fideszu mnohí neznesú to, že sa rúca svet postavený po druhej svetovej vojne na liberálnych dogmách. Za kritikou ústavy sú podľa neho zahraničné záujmové skupiny a firmy, ktorým sa nepáči ekonomická politika vlády Viktora Orbána.