O násilí v Pakistane píše The New Yorker.
ISLAMABAD. Pakistanská polícia zatkla dnes najmenej 150 ľudí v spojitosti s podpaľačskými útokmi v kresťanskej štvrti mesta Láhaur, ktoré boli odvetou za údajnú urážku proroka Mohameda.
Oheň zničil 178 domov a obchodov. Polícia ešte pokračuje v pátraní po ďalších podozrivých.
Podpaľačský útok vyvolal znevažujúci slovný útok mladého kresťana na adresu proroka Mohameda. Polícia ho za rúhanie zatkla ešte v piatok.
Za znevažovanie alebo urážku proroka Mohameda môže byť v Pakistane udelený aj trest smrti.
Utiekli, takže k zraneniam nedošlo
V reakcii na urážku proroka sa do štvrte, kde bol mladík zatknutý, v sobotu vydal dav približne 3-tisíc moslimov, ktorí podpaľovali domy i obchody patriace kresťanom.
Väčšina z nich sa však včas uchýlila do bezpečia, takže k obetiam na životoch či zraneniam nedošlo.
V súvislosti s podpaľačským útokom dnes tisíce kresťanov vyšli do ulíc Láhauru, Karáčí, Multánu a Naušery, aby od vlády štátu Pandžáb žiadali posilnenie ochrany kresťanských štvrtí.
V niektorých lokalitách sa ku kresťanom pridali aj moslimovia.
Nárast náboženského extrémizmu
Aj keď podpaľačský útok nebol vopred plánovaný, podľa agentúry DPA dokazuje nárast náboženského extrémizmu v Pakistane.
Predstaviteľ vlády štátu Pandžáb v súvislosti s tým uviedol, že hlavnou úlohou teraz je poskytnúť kresťanom pocit bezpečia.
Vodca miestnej moslimskej komunity útok odsúdil a upozornil, že páchanie násilia na základe špekulácií je z pohľadu islamu nemorálne a protiprávne.
Kritici upozorňujú, že terčom obvinení za urážku islamu sú v Pakistane, kde je väčšinovým náboženstvom sunnitský islam, najčastejšie príslušníci náboženských menšín, najmä kresťania.
Prenasledovaniu sa však nevyhnú ani hinduisti, ktorí - podobne ako kresťania - tvoria asi dve percentná populácie krajiny, ale ani šiitskí moslimovia. K tejto vetve islamu sa v Pakistane hlási zhruba 20 percent obyvateľstva.