Nairobi/Abidjan 23. septembra (TASR) - Do nebezpečnej situácie sa v dôsledku vojenskej vzbury, ktorá sa začala vo štvrtok, dostali na Pobreží Slonoviny stovky utečencov a imigrantov z okolitých afrických krajín. Pred mikrofónom rozhlasovej stanice BBC to dnes vyhlásil hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Abidjane.
Koncom minulého týždňa muselo svoje príbytky opustiť približne 1500 utečencov zo Sierra Leone a Libérie a prisťahovalcov z Burkiny Faso a Mali. Útoky na cudzincov sa začali v Abidjane po tom, ako vláda prezidenta Laurenta Gbagba nepriamo obvinila jednu zo susedných krajín z podpory vzbúrencov. Príslušníci bezpečnostných síl Pobrežia Slonoviny nato zničili stovky domov v štvrtiach, obývaných prevažne prisťahovalcami.
Vzhľadom na vážnosť situácie apeloval hovorca UNHCR na humanitárne organizácie a cirkve, aby čo najskôr poskytli pomoc prenasledovaným africkým utečencom a imigrantom.
Jednotky verné kabinetu prezidenta Gbagba v nedeľu spustili rozsiahly útok proti druhému najväčšiemu mestu krajiny Bouaké, ktoré je od štvrtka v rukách vzbúrených vojakov. Prestrelky medzi povstalcami a vládnymi vojakmi hlásili aj z oblasti južne od Bouaké, ležiaceho vo vzdialenosti asi 400 kilometrov severne od Abidjanu.
Pobrežie Slonoviny sa v posledných dňoch zmieta v najvážnejšej vnútropolitickej kríze od roku 1960, keď získalo nezávislosť od Francúzska. Vzbúrenci z radov armády, ktorých Abidjan obviňuje z pokusu o štátny prevrat, vo štvrtok ráno zaútočili na viacero stanovíšť vládnych vojakov a v pomerne krátkom čase dobyli dve mestá, ležiace na severe krajiny.