VATIKÁN, BRATISLAVA. Stopätnásť. Toľko kardinálov vstúpi v utorok do Sixtínskej kaplnky, aby odštartoval jeden z posledných tajných rituálov západného sveta.
Pod monumentálnou Michelangelovou freskou Posledného súdu sa totiž pokúsia vybrať nového pápeža, nástupcu dnes už emeritného Svätého otca Benedikta XVI..
V prvý večer budú kardináli volitelia hlasovať raz. A potom doobeda a poobede dvakrát, dokopy štyrikrát denne.
To potrvá až dovtedy, kým dvojtretinovou väčšinou - neskôr sa však voľba môže mierne upraviť a vyberať sa bude len z dvoch kandidátov s najväčším počtom hlasov - neurčia nového nástupcu na svätopeterskom stolci.
Dlhšia voľba
Predpokladá sa, že voľba bude trvať dlhšie než v prípade zvolenia Josepha Ratzingera. Toho zvolili už na druhý deň.
Za posledných sto rokov žiadne konkláve neprebiehalo dlhšie ako päť dní. Najdlhšie v dejinách však nového pápeža kardináli volili viac ako dva roky.
Medzi kardinálmi zatiaľ nie je žiaden jednoznačný favorit na nového pápeža. Agentúra AP tiež pripomína, že medzi niektorými z nich sa objavili názorové spory, čo môže zvolenie nového pontifika spomaliť.
„Sú tu samozrejme veľké otázky," napísal dnes na svojom blogu jeden z papabili (favoritov), americký kardinál Timothy Dolan.
„Na uliciach sa povráva, že sa rozprávame o korupcii vo Vatikáne, sexuálnom zneužívaní a peniazoch. Objavili sa tieto témy? Áno! Dominovali? Nie!"
Elektronický štít
Kardináli na určenie termínu konkláve potrebovali osem stretnutí. Počas generálnych kongregácií čakali, kým dorazia všetci volitelia.
Posledný z nich, vietnamsky kardinál Jean-Baptiste Pham Minh Man totiž prišiel do Ríma až vo štvrtok. Termín konkláve sa pritom nemohol určiť skôr, než kým sa vo Vatikáne všetci nestretnú.
Počas konkláve budú volitelia odrezaní od okolitého sveta v zabezpečených priestoroch.
Dodržiavanie bezpečnostných pravidiel a tajomstva má na starosti kardinál camerlengo Tarcisio Bertone, ktorý v súčasnosti prakticky Vatikán aj cirkev riadi. Strážiť ich bude vatikánska polícia.
Okolo miesta konania konkláve tiež rozmiestni elektronický štít, aby zabránila prípadným pokusom o odpočúvanie.
Nesmú nič povedať
Volitelia sa však nebudú pohybovať iba v Sixtínskej kaplnke, ale aj v okolitých miestnostiach - pričom pod hrozbou exkomunikácie nesmú oni ani personál rozprávať, čo sa počas voľby deje.
Prístup ku kardinálom bude mať iba dvojica lekárov, ich spovedníci a rádové sestry, ktoré by však nemali s kardinálmi voliteľmi prehovoriť. Zakázané sú aj médiá, vrátane čoraz populárnejších sociálnych sietí.
„Rátame však s ich zodpovednosťou," dodal podľa CNN na tlačovej konferencie hovorca Vatikánu Federico Lombardi.