MOSKVA. Lietadlo typu Suchoj Superjet 100 so 77 cestujúcimi na palube muselo vo štvrtok núdzovo pristáť na moskovskom letisku Šeremetievo po tom, ako sa mu po vzlietnutí nezasunul podvozok. Informovali o tom ruské úrady.
Ministerstvo pre výnimočné situácie uviedlo, že lietadlo spoločnosti Aeroflot smerovalo z Moskvy do mesta Nižnij Novgorod.
Krátko po štarte sa stroj vrátil, keď sa mu nedal zasunúť podvozok. Pri núdzovom pristátí nikto neutrpel zranenia.
Zavádzanie najmodernejšieho ruského dopravného lietadla Suchoj Superjet 100 sprevádzajú problémy.
Jedno z lietadiel tohto typu vlani pri predvádzacom lete v Indonézii havarovalo, pričom zahynulo 45 ľudí.
Vyšetrovatelia konštatovali, že príčinou havárie bola chyba pilota, ako aj nedodržanie najnižšej povolenej letovej hladiny zo strany indonézskych leteckých dispečerov.
Aeroflot, jediná letecká spoločnosť prevádzkujúca stroje Suchoj Superjet 100, odvtedy dočasne pozastavila lety štyroch z desiatich týchto strojov.
Letecké nešťastie v Indonézii ohrozilo aj zmluvu medzi ruskou spoločnosťou Suchoj a indonézskymi aerolíniami Kartika Airlines, ktoré sa predtým dohodli na dodávke ruských strojov za takmer miliardu dolárov.
Ruská vláda naplánovala do roku 2025 predaj strojov Suchoj vo svete v hodnote 250 miliárd dolárov.