WASHINGTON. Odchod Huga Cháveza je príležitosťou pre Spojené štáty, aby sa pokúsili vytvoriť lepšie vzťahy nielen s Venezuelou, ale aj ďalšími latinskoamerickými krajinami, ktorých vzťah k USA sa do veľkej miery odvíjal práve od nepriateľského vzťahu Cháveza k USA.
Napísal to britský potál guardian.co.uk po tom, ako z Washingtonu prišla jedna z prvých reakcií na Chávezovovu smrť.
Chávez si priazeň kupoval vďaka rope. Venezuela je dnes na tom lepšie, ako keď preberal moc, mohol však urobiť viac.
Zlepšia sa vzťahy s USA?
V nej americký prezident Barack Obama vyhlásil, že USA majú záujem nadviazať s Venezuelou konštruktívne vzťahy.
"Spojené štáty v tejto náročnej chvíli po úmrtí prezidenta Cháveza potvrdzujú svoju podporu venezuelskému ľudu, ako aj svoj záujem budovať konštruktívny vzťah s venezuelskou vládou." povedal.
"V čase, keď Venezuelčania otvárajú novú kapitolu svojej histórie, Spojené štáty zostávajú verné politike, ktorá podporuje demokratické princípy, vládu zákona a rešpektovanie ľudských práv".
Caracas opakovane obviňoval Washington z toho, že stál za neúspešným pokusom o Chávezova zvrhnutie z roku 2002.
Aj samotný Maduro nedávno USA obvinil zo sprisahania proti Chávezovi a z krajiny vykázal dvoch amerických diplomatov.
Latinská Amerika bola emotívna
Chávez mal po celom svete v politických lídroch nielen spojencov, ale aj osobných priateľov a viacerí z nich - najmä latinskoamerickí lídri- na jeho úmrtie reagovali emotívne.
Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová uviedla, že "dnes zomrel veľký muž Latinskej Ameriky. V mnohých prípadoch brazílska vlády nie vždy súhlasila s prezidentom Hugom Chávezom. Dnes však, ako obyčajne, v ňom nachádzame veľkého vodcu, nenahraditeľnú stratu a, nadovšetko, priateľa Brazílie".
"Posadnutosť, ktorá nás zjednocovala a ktorá bola základom nášho mierového vzťahu bol mier medzi Kolumbiou a krajinami regiónu," povedal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. "Ak by sa nám podarilo napredovať v pevnom mierovom procese, je to aj vďaka oddanosti a bezhraničnej vernosti prezidenta Cháveza a venezuelskej vlády."
Bol to veľký politik, povedal ruský veľvyslanec
Z európskych lídrov reagoval napríklad francúzsky prezident Francois Hollande či britský minister zahraničných vecí William Hague.
Chávez podľa Hollanda "bojoval za spravodlivosť", Hague zase vyhlásil, že smrť venezuelského lídra ho "zarmútila".
Kondolencie do Venezuely zaslali aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.
Obaja štátnici vo svojom posolstve ocenili rozvoj v sociálnej oblasti vo Venezuele a príspevok tejto krajiny pre juhoamerickú regionálnu integráciu.
"Je to tragédia. Bol to veľký politik," reagoval na úmrtie Cháveza ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin.
Podľa amerického herca Seana Penna "Spojené štáty prišli o priateľa, o ktorom nikdy netušili, že ho majú. Chudobní ľudia na celom svete prišli o svojho zástancu. Prišiel som o priateľa, ktorý bol pre mňa požehnaním. Moje myšlienky sa upriamujú k rodine prezidenta Cháveza a k ľudu Venezuely".
Pre Ahmadínedžáda bol mučeníkom
Zármutok nad smrťou Cháveza, vyjadril aj jeho iránsky spojenec Mahmúd Ahmadínedžád. Hlava islamskej republiky ho pritom nazvala "mučeníkom".
Ahmadínedžád ocenil aj Chávezove zásluhy súvisiace s "ľudskými a revolučnými hodnotami".
"Venezuela stratila svojho odvážneho silného syna a svet stratil múdreho a revolučného lídra," vyhlásil Ahmadínedžád v reakcii na utorkové úmrtie Cháveza, ktorý dva roky bojoval s rakovinou.
"Nemám žiadne pochybnosti, že sa vráti, spolu so spravodlivým Ježišom a dokonalým človekom," dodal.
Iránsky prezident narážal na takzvaného 12. imáma Mahdího spomínaného v šiitských náboženských spisoch. Podľa nich sa Ježiš jedného dňa vráti na Zem a prinesie svetu mier a spravodlivosť.
Ahmadínedžád a Chávez mali blízke vzťahy a okrem iného ich spájal aj odpor k zahraničnej politike Spojených štátov. Obaja lídri v posledných rokoch podpísali miliardové dohody v súvislosti s investíciami najmä do venezuelského ropného a energetického priemyslu.
Autor: idnes.cz