Z Viedne od našej redaktorky MIRIAM ZSILLEOVEJ
Éra Jörga Haidera sa neskončila v roku 2008, keď sa krajne pravicový populista zabil pri autonehode, ale až túto nedeľu.
Rakúšania v krajinských voľbách v Korutánsku, kde Haider takmer tridsať rokov pôsobil v politike, odmietli korupčný systém, ktorý so svojou stranou zaviedol.
V nedeľňajších voľbách utrpeli Haiderovi politickí dediči – Slobodní v Korutánsku (FPK) prehru, akú žiadna politická strana v rakúskej histórii nezažila. Prišli o takmer 28 percent voličov, keď im z takmer 45 percent prívržencov v roku 2009 ostalo sedemnásť percent v týchto voľbách.
Prvý raz od roku 1994 sa najsilnejšou stranou v Haiderovom štáte stali sociálni demokrati (SPÖ).
Zoznam škandálov
Päť rokov po Haiderovej smrti je jasné, ako Haider a jeho strana (najprv Slobodní, potom BZÖ a teraz Slobodní v Korutánsku) fungovali.
Zoznam škandálov, ktoré sa po Haiderovej smrti začali vyšetrovať, je dlhý. Najprv odsúdili bývalého šéfa strany Uweho Scheucha za to, že vybavil pas ruskému podnikateľovi za peniaze pre stranu.
Pred súdom skončil aj daňový poradca Dietrich Birnbacher. Ten mal ako poradca pri predaji korutánskej banky Hypo Alpe Adria Bank v roku 2007 dostať dvanásťmiliónový honorár.
Od začiatku mal dohodu s vtedajším hajtmanom Haiderom, že časť z neho dá vtedajšej Haiderovej strane (BZÖ) a ľudovcom, ktorých viedol Wolfgang Schüssel.
Po Haiderovej smrti sa peňazí pre Slobodných v Korutánsku dožadoval Scheuch.
Pre korupciu teraz vyšetrujú aj terajšieho korutánskeho premiéra Gerharda Dörflera.
Prvá vážna prehra
Pre krajne pravicovú stranu Slobodných (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho znamenali krajinské voľby prvý veľký neúspech.
V Korutánsku prepadla ich sesterská strana Slobodní v Korutánsku, v Dolnom Rakúsku ich z tretieho miesta dostala Stronachova strana.
A to pol roka pred parlamentnými voľbami, o ktorých Strache vyhlasoval, že sa po nich stane rakúskym kancelárom.
„Je to deň, ktorý bol pre mňa osobne veľkým sklamaním,“ povedal rakúskym médiám Heinz–Christian Strache, ktorý doteraz po každých voľbách oslavoval s palcom hore. Proti novej Stronachovej strane nemá zatiaľ stratégiu.
„Slobodní stratili svoj monopol na nespokojných voličov a majú menšiu šancu na víťaz〜stvo v parlamentných voľbách, než mali pred niekoľkými mesiacmi,“ hovorí pre SME politológ Peter Filzmaier.
V ceste mu teraz stojí nielen nová strana. V oboch krajinských voľbách obstáli aj vládne strany veľkej koalície.
Sociálni demokrati (SPÖ) sa stali najsilnejšou stranou v Korutánsku a Erwin Pröll v Dolnom Rakúsku dokázal pre ľudovcov (ÖVP) tretíkrát za sebou vyhrať tak, že budú vládnuť sami.
Pozorovatelia preto odhadujú, že sa Slobodní vrátia k témam, ktorými sa najviac odlišujú od ostatných strán – k útokom na prisťahovalcov a cudzincov. Rakúsko tak čaká tvrdá kampaň.
Stronach prvý test zvládol
Pol roka po svojom založení uspela miliardárova strana v dvoch spolkových krajinách.
VIEDEŇ. Volia ho hlavne muži, buď ti mladší do 30 rokov, alebo dôchodcovia. Sú frustrovaní a zo svojich neúspechov vinia vládu.
Niekedy volili populistu Jörga Haidera, po jeho smrti mladšieho krajného pravičiara Heinza-Christiana Stracheho.
V nedeľu dal v Korutánsku a Dolnom Rakúsku každý desiaty z nich hlas novej strane 80-ročného rakúsko-kanadského miliardára Franka Stronacha.
Euroskeptickú stranu bez jasného programu, ktorá vznikla vlani v septembri, volilo v Korutánsku 11,3 percenta voličov, v Dolnom Rakúsku 9,8 percenta.
„Po úspechu v dvoch voľbách je Frank Stronach faktorom v politike, ktorý treba brať vážne. Ohrozovať bude hlavne krajne pravicových Slobodných Heinza-Christiana Stracheho, ktorí sú takisto protestnou stranou,“ hovorí SME politológ Peter Hajek.
Nová rakúska strana oslavovala svoj prvý politický test. Frank Stronach pri tom nebol.
„Povedal nám, že nedeľa je preňho svätá. Ale Frank tu nemusí byť osobne, aby bol s nami, my všetci sme Frank,“ povedal pre ORF jeho volič Karl Kaufmann počas osláv v Dolnom Rakúsku. Stronach (na snímke SITA/AP) sa chystá na veľké voľby – parlamentné, ktoré budú koncom septembra.
Miriam Zsilleová