Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PRAHA, BRATISLAVA. V týchto dňoch sa mal Václav Klaus lúčiť s prezidentskou funkciou, absolvovať niekoľko posledných stretnutí. Namiesto toho čelí žalobe za velezradu.
V pondelok ju odhlasovali členovia Senátu, v ktorom majú väčšinu sociálni demokrati.
Žalobu si Klaus vyslúžil za viacero vecí, vyčítali mu napríklad, že naťahoval podpis Lisabonskej zmluvy, aj keď už prešla Poslaneckou snemovňou aj Senátom.
Senátori sa definitívne rozhodli žalovať ho po tom, ako začiatkom tohto roka vyhlásil kontroverznú amnestiu.
Kam môže zájsť
„Senát si plní povinnosť chrániť ústavnosť v Českej republike,“ povedal podľa iDNES.cz podpredseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier mladší.
„Chceme vedieť, kam až prezident môže zájsť,“ doplnil ho jeho kolega Miroslav Antl.
Žalobou sa teraz bude zaoberať ústavný súd. Už oznámil, že bude preň hlavnou prioritou a verdikt tak môže byť známy o niekoľko týždňov.
Určite to však nestihne do štvrtka, keď sa Klausovi končí funkčné obdobie. Aj keby ho teda súd označil za vinného, nemalo by to veľký dosah na praktickú politiku.
Rozsudok by však mal dosah na samotného Klausa. Okrem toho, že by poškodil jeho povesť, dotkol by sa ho aj materiálne.
Stratil by totiž právo na doživotnú rentu alebo na náhrady na kanceláriu a asistenta. A nemohol by už nikdy v budúcnosti kandidovať za prezidenta.
Za žalobu na prezidenta hlasovalo 38 senátorov, vládni politici boli proti.
„Nespomínam si, že by som sa už stretol s takou nízkou politickou a ľudskou úbohosťou. Hanbím sa za nich,“ povedal o „žalobcoch“ premiér Petr Nečas.
Minister financií Miroslav Kalousek z TOP 09 zas podľa idnes.cz vyhlásil, že „vlastné komplexy a iracionálna nenávisť zvíťazili nad zodpovednosťou voči vlastnej krajine, ktorá teraz bude mať veľkú hanbu“.
Jeho stranícky šéf Karel Schwarzenberg len poznamenal, že to podľa neho „nie je rozumný krok“.
Odkaz Zemanovi
Senátori, ktorí podali žalobu, hovoria, že im ide skôr o výklad ústavy ako o reálne odsúdenie prezidenta. Toho nemožno podľa ústavy súdiť za nič iné než za velezradu.
„Senát dá najavo, že porušovanie ústavy nebude tolerovať,“ povedal Dienstbier.
Motiváciou môže byť aj odkaz smerom k nastupujúcemu prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorého Dienstbier ešte ako prezidentský kandidát ČSSD tvrdo kritizoval.
Ak by chceli politici v budúcnosti žalovať Zemana, budú to mať ťažšie. Jeho piatkovým nástupom totiž začne platiť aj novela zákona, podľa ktorej musia obžalobu prezidenta iniciovať len obe komory českého parlamentu.
V tej dolnej by pri súčasnom rozdelení hlasov žaloba takmer určite neprešla.
Pehe: Mali s ňou prísť skôr
Rozhodnutie súdu bude kľúčové pre nastavenie mantinelov, hovorí politológ JIŘÍ PEHE.
Prekvapila vás žaloba na Klausa?
„Nie, je to logické vyústenie série Klausových provokácií voči poslancom a verejnosti. Nejde len o amnestie, ktoré sú samy osebe dosť pochybné, ale aj o to, že v minulosti sa odmietal riadiť ústavnými princípmi, napríklad, keď naťahoval podpis Lisabonskej zmluvy. Ústavný súd musí rozhodnúť, či sa dá hovoriť o velezrade, alebo to bolo ešte v súlade s ústavou.“
Má to zmysel teraz, keď aj tak končí?
„Áno. Nejde ani tak o Václava Klausa, ale o to, aby sa nastavili princípy aj pre budúcich prezidentov. Nastupuje Miloš Zeman, čo je ďalší aktivistický politik, a toto môže byť upozornenie, aby neprekračoval svoju ústavnú úlohu.“
Je šanca, že Klausa odsúdia?
„Za amnestiu asi nie, ale v prípade jeho pochybení z minulosti je šanca, že súd rozhodne v jeho neprospech. Záležať bude aj na zdôvodnení ústavného súdu, a to bude určite kritické voči Klausovi.“
Dá sa podľa vás hovoriť o velezrade?
„To slovo je nezmyselné. Nejde totiž o zradu, ale o žalobu za prekračovanie ústavných kompetencií. Ak to chceme formulovať ako zradu na českom štátnom zriadení, tak to, samozrejme, neobstojí. Ničoho takého sa Klaus nedopustil. Žiaľ, ústava používa slovo velezrada."
Matúš Krčmárik
Zeman: Žaloba na Klausa je hysterická reakcia
Podľa Zemana je velezrada presne definovaný pojem a amnestia sa do neho nevojde.
PRAHA. Za hysterickú reakciu označil dnes ústavnú žalobu na českého prezidenta Václava Klausa jeho nástupca Miloš Zeman.
Podľa jeho slov je velezrada jasne definovaná a pre kontrovezná Klausova amnestia sa do jej definície nezmestí, informoval spravodajský portál iDNES.cz.
"Považuje to za úplne hysterickú reakciu, pretože velezrada je presne definovaný pojem a amnestia sa do neho jednoducho nevojde," uviedol Zeman pre Mladú frontu DNES.
Dodal, že ak by bol senátorom, usiloval by sa o to, aby Ústavný súd zrušil Klausovu amnestiu ako celok, alebo by "ako realista" žiadal aspoň zrušenie jej druhého článku, ktorý zastavil dlhé trestné stíhania.
Český minister financií Miroslav Kalousek (TOP 09) pre iDNES.cz povedal, že v prípade rozhodnutia Senátu podať žalobu na Klausa "zvíťazili vlastné komplexy a iracionálna nenávisť nad zodpovednosťou voči vlastnej zemi".
Česko totiž podľa neho bude mať kvôli 38 senátorom, ktorí žalobu podporili, veľkú hanbu.
TASR