SOLÚN. Ani jedna poľahčujúca okolnosť nepomohla bývalému starostovi z gréckeho mesta Solún.
Trojčlenný súd v bezprecedentom rozsudku v gréckej histórii poslal Vasilisa Papageorgopoulosa na doživotie do väzenia. Spolu s ním aj jeho tajomníka a pokladníka.
Sudcovia z druhého najväčšieho mesta v Grécku ich uznali vinnými z korupcie, sprenevery a prania špinavých peňazí.
Starosta z miliónového mesta sa stal prvým nielen obvineným, ale aj odsúdeným vysokopostaveným gréckym politikom po troch rokoch krízy.
Trojica obrala mesto o vyše 50 miliónov eur. Tie mali ísť na poistenie zamestnancov, mestské dane a poplatky.
Medzi ľudí nechodil
Kauza poodhalila zákulisie nestransparentného financovania miest v zadlženej krajine.
Takticky vykonávané kontroly, ktoré boli súčasťou dlhoročnej mašinérie, potvrdzovali legitímnosť hospodárenia na základe falošných fakturácií.
Príbeh 66-ročného starostu Vasilisa Papageorgopoulosa je príbehom raketového vzostupu a ešte rýchlejšieho pádu.
V 70. rokoch bol jedným z najrýchlejších ľudí na planéte. Držiteľ troch európskych medailí zo šprintu na krátke trate a účastník dvoch olympiád sa namiesto vyštudovanej zubárčiny dal na politiku.
Papageorgopoulos mal povesť nedostihnuteľného, objavoval sa len pri významných príležitostiach, s ľuďmi sa veľmi nestretával. To sa preňho mení. Od minulého týždňa sa nachádza v cele s ďalšími deviatimi väzňami.
Prvé obvinenia proti Papageorgopoulosovi sa objavili v roku 2008.
O tri roky neskôr ho na čele mesta vystriedal jeho kritik, súčasný starosta Giannis Boutaris, ktorý zdedil mestskú pokladnicu s dlhom 51,4 milióna.
V marci toho istého roku sa mesto začalo topiť v odpadkoch. Mestská časť vlastnila 68 smetiarskych áut, no pojazdných bolo len deväť. Turisti si dokonca odpadky fotili ako atrakciu.
Život obyvateľov nekomplikuje iba prázdna mestská pokladnica, ktorá ilustruje stav celej krajiny.
Je to aj zdĺhavá stavba metra, pre ktorú rozkopali najrušnejšie ulice, najmä starovekú križovatku Egnatiu, donútili desiatky malých podnikateľov zatvoriť obchody a skomplikovali aj tak preťaženú mestskú dopravu.
Solúnčania sú udalosťami v meste otrasení. Timotheos Binis, obchodník z historickej ulice Egnatia, ktorý dokázal udržať si svoj obchod, je šokovaný, ako dokázal jeden lokálny politik ukradnúť desiatky miliónov eur.
Príliš tvrdý trest
„Defraudácia v takom rozsahu je poburujúca. Rovnako aj to, že tu rozkopali chodník pre metro, ktoré však pre nedostatok financií nestavajú.“
Trest sa mu však zdá privysoký. „Na koľko má byť potom odsúdený chladnokrvný vrah?“
Niektorí Solúnčania to považujú za exemplárny príklad pre skorumpovaných politikov v čase, keď bežní Gréci len ťažko hľadajú prácu.
Diskutuje o aj navrátení spreneverených peňazí. „Je to našou povinnosťou,“ sľubuje súčasný starosta Boutaris.
Autor: Heda Adamišinová