Agentúrnu správu sme v nedeľu o 18:26 nahradili autorským článkom denníka SME.
LISABON, BRATISLAVA. Keď v roku 2011 prijímalo Portugalsko finančnú pomoc, ľudia dúfali, že ekonomická kríza sa čoskoro skončí.
Po dvoch rokoch sa zaraďuje medzi krajiny s najvyššou nezamestnanosťou v Únii a ich rast je už tretí rok po sebe záporný.
Obviňujú aj "trojku"
Miestna vláda však na rozdiel od Španielska či Grécka nezažila väčšie a najmä častejšie masové protesty. V sobotu už o sebe ale Portugalci v Lisabone a ďalších mestách dali vedieť.
„Ľudia sú zúfalí, vidia, ako im klesajú príjmy a ich okolie prichádza o prácu,“ vysvetľuje pre Wall Street Journal Nuno Almeida, novinár a jeden z organizátorov protestu, na ktorý prišlo niekoľko desiatok tisíc ľudí.
Spustili to nové úsporné opatrenia pod dohľadom „trojky“, teda Európskej komisie, Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky, ktorej zástupcovia sú teraz na pravidelnej kontrole krajiny.
Hnev Portugalcov sa preto okrem vlastnej vlády obrátil aj proti nim.
Premiéra čaká daňová kontrola
Svojský spôsob boja proti vláde zvolilo portské Hnutie bielej revolúcie. To získalo daňové identifikačné číslo premiéra Pedra Coelha, ktoré v rámci boja proti daňovým únikom zaviedla práve jeho vláda.
Číslo zverejnili a nahnevaní Portugalci sa teraz na pokladničné bloky húfne podpisujú pod premiérovým menom.
Oficiálne tým premiér prekročil limit výdavkov, ktoré si podľa svojho platu môže dovoliť, a čaká ho preto daňová kontrola.