PRIŠTINA. Misia OSN v Kosove (UNMIK) nevyšetrila únosy a vraždy, ku ktorým došlo na území Kosova po jej príchode v júni 1999.
Informovali o tom v piatok srbské médiá s odvolaním sa na hodnotenie komisie pre ľudské práva v Kosove.
Vo svojom prvom vyhlásení k únosom a vraždám koncom roka 2012 komisia uvádza, že orgány moci majú povinnosť riadne prešetriť "podozrivé prípady smrti a zmiznutia", píše srbská tlačová agentúra Beta.
Komisia dostala dovedna 250 sťažností a upriamila pozornosť predovšetkým na prípad jednej obyvateľky Prizrenu, ktorá polícii UNMIK v roku 1999 nahlásila únos manžela i syna.
Ich telá neskôr objavili v masovom hrobe a komisia tvrdí, že polícia OSN prípad vôbec nevyšetrovala.
Komisia navrhla, aby sa misia OSN poškodenej rodine ospravedlnila a spolu s miestnymi úradmi a mimovládnymi organizáciami v Kosove posúdila vyplatenie odškodného, píše Beta.
Poradný orgán komisiu pre ľudské práva v Kosove vytvoril osobitný predstaviteľ generálneho tajomníka OSN na základe nariadenia z marca 2006.