BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Prekvapenie sa nekonalo, novým šéfom Maďarskej národnej banky (MNB) sa stane súčasný minister hospodárstva a financií György Matolcsy. Premiér Viktor Orbán to oznámil včera v pravidelnom rozhlasovom rozhovore.
Matolcsyho meno sa spája s takzvanou neortodoxnou ekonomickou politikou Orbánovej vlády. Podľa ministra je táto politika veľmi úspešná. „Maďarská rozprávka, maďarský príklad budú do roka úspechom. Staneme sa novým centrom pre komunitu svetovej ekonomiky,“ vysvetľoval minister v CNN v polovici minulého roku.
Samé úspechy
Od nástupu novej vlády v roku 2010 sme stabilizovali finančnú situáciu Maďarska, povedal Matolcsy aj včera pred hospodárskym výborom parlamentu. Teraz sa preto už MNB môže zamerať na ďalšie svoje úlohy, napríklad podporu rastu a zamestnanosti.
Sľúbil, že centrálna banka zostane nezávislá od vlády, čo však podľa neho neznamená, že nemôže podporovať jej politiku.
Maďarsko v recesii
Maďarská ekonomika minulý rok spadla do recesie, jej HDP klesol o 1,7 percent. Oproti vládnemu očakávaniu rastu o jedno percento by mala ekonomika podľa Európskej únie o 0,1 percenta klesnúť aj tento rok. Chýbajú investície, nevznikajú nové pracovné miesta v komerčnej sfére, rastie štátny dlh.
„Boh ochraňuj forint,“ citoval Financial Times reakciu nemenovaného maďarského ekonóma na výber Matolcsyho. Podľa Pétera Duronellyho z Budapest Bank však trhy s Matolcsym už počítali a nevyvolá to príliš negatívne reakcie. Aspoň nie okamžite.
„Monetárna politika bude podporovať ekonomickú politiku, budú hlavne pokusy obnoviť úverovanie,” povedal Duronelly pre index.hu. Problém podľa neho je, že úverovanie neviazne pre nedostatok peňazí a pre výšku sadzby centrálnej banky a nedá sa riešiť len cez monetárnu politiku.