BRUSEL, BRATISLAVA. Prvý pokus nevyšiel. Po štvrtkových rokovaniach s írskym predsedníctvom a Európskou komisiou predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz zopakoval, že europoslanci nepodporia sedemročný rozpočet, ktorý na februárovom summite po mesiacoch tvrdých rokovaní schválili premiéri dvadsaťsedmičky.
Bez súhlasu Európskeho parlamentu rozpočet nemôže platiť a Únia by musela fungovať v rozpočtovom provizóriu podľa rozpočtu z roku 2013, čo by bolo drahšie ako predpokladá terajšia dohoda.
Schulz to povedal hneď po februárovom summite, keď lídri po pätnásťhodinovom rokovaní oslavovali dohodu. Opakoval, že schválených 960 miliárd v skutočnosti znamená 908 miliárd, čo sú platby, ktoré budú naozaj k dispozícii.
To je deficit vo výške 52 miliárd. „Neschválime deficitný rozpočet, to je v Únii právne zakázané,“ dodal.
Väčšina je proti
Názor nemení ani dva týždne pred hlasovaním Európskeho parlamentu. „Je veľmi pravdepodobné, že väčšina poslancov bude hlasovať nie,“ povedal podľa Die Zeit Schulz.
Prekáža mu, ako lídri peniaze rozdelili. Chce menej peňazí pre poľnohospodárstvo a regionálny rozvoj a viac na modernizáciu ekonomiky. Schulz dokonca hovorí o šikane europoslancov z ich národných štátov.
„Ak by by sa takýto druh nátlaku vlád dial v národných parlamentoch, tak by bola verejnosť pobúrená,“ povedal Schulz podľa euobserver.com.
Slováci rozpočet podporia
Slovenskí europoslanci, ktorých sme oslovili, dohodnutý rozpočet schváliť chcú, pretože je výhodný pre Slovensko. Všetci už dostali list od ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, v ktorom im napísal, aké je dôležité rozpočet schváliť.
„To bolo prvýkrát, keď sa na nás obrátil listom, hoci by som bol rád, keby ho častejšie zaujímali naše názory,“ povedal pre SME europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH). Za bude hlasovať aj Monika Flašíková-Beňová (SMER) a Anna Záborská (KDH).
Pozorovatelia odhadujú, že sedemročný rozpočet nemusí o dva týždne prejsť. Írske predsedníctvo však dúfa, že do konca júna sa s europoslancami dohodne. „Nerobíme si žiadne ilúzie, že to bude ťažké,“ povedal pre euobserver.com írsky minister zahraničných vecí Eamon Gilmore, ktorý rokovania vedie.
Rompuy kritizoval Camerona
Európske zmluvy sa pre Britov meniť nebudú, povedal Rompuy.
LONDÝN. Je to prvý vysoký predstaviteľ Európskej únie, ktorý kritizoval britského premiéra Davida Camerona a jeho plány meniť podmienky britského členstva v Únii predtým, než bude v Británii referendum.
„V posledných troch rokoch sme robili veľké zmeny bez revízie európskych zmlúv. Pri rokovacom stole necítim nejakú zvláštnu potrebu meniť dokumenty,“ povedal predseda Európskej rady Herman von Rompuy v Londýne podľa Financial Times.
„Odchod je legitímny akt slobodnej vôle, ale nebol by zadarmo,“ dodal.
Cameron nedávno ohlásil, že ak vyhrá voľby, budú Briti do roku 2017 hlasovať o tom, či chcú v EÚ zostať, alebo vystúpiť.
(mim)