RÍM. Predstavitelia západných mocností a arabských krajín, ktorí sa v Ríme zišli na spoločnom rokovaní so zástupcami sýrskej opozície, v záverečnej deklarácii na koniec schôdzky odsúdia poskytovanie zbraní vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
"Režim musí okamžite ukončiť nevyberané bombardovanie v obývaných oblastiach, čím sa dopúšťa zločinov proti ľudskosti, ktoré nemôže zostať nepotrestané," píše sa podľa agentúry Reuters v záverečnom vyhlásení rokovania skupiny tzv. Priateľov Sýrie.
Rokovanie skupiny tzv. Priateľov Sýrie okrem toho podľa rovnakého zdroja Reuters odsúdi aj používanie rakiet typu Scud. Sýrska vláda odmieta tvrdenia, že používa balistické rakety.
Rusko otvorene deklaruje predaj zbrojného materiálu sýrskej vláde, pričom západné vlády z dodávok zbraní sýrskej armáde obviňujú aj Irán.
Priatelia Sýrie sa tiež zaviazali poskytnúť výraznejšiu pomoc civilnej reprezentácii sýrskej opozície.
"Ministri sa zaviazali poskytnúť väčšiu politickú a materiálnu pomoc pre (sýrsku opozičnú) koalíciu, ako jediného legitímneho zástupcu sýrskeho ľudu, ako aj poskytnúť Sýrii konkrétnejšiu pomoc," uvádza sa ďalej v dokumente bez uvedenia ďalších podrobností.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes vyhlásil, že sýrska opozícia potrebuje viac pomoci v boji s prezidentom Asadom. Spojené štáty sľúbili sýrskym povstalcom nevojenskú pomoc v hodnote 60 miliónov dolárov. USA podľa neho pomoc poskytnú vo forme liekov a potravín počas nasledujúcich mesiacov.
"(Asad) by mal vedieť, že sa z toho nemôže prestrieľať, preto ho musíme o tom presvedčiť a myslím si, že opozícia potrebuje väčšiu pomoc, aby to dokázala urobiť. Spolupracujeme, aby sme k tomuto mali jednotný postoj," uviedol podľa Reuters Kerry v Paríži pred rokovaním v Ríme o konflikte v Sýrii.
Konflikt v Sýrii, ktorý sa začal protivládnym povstaním v marci 2011, si podľa údajov OSN vyžiadal už zhruba 70-tisíc mŕtvych.