RÍM, BRATISLAVA. Sklamanie svetových trhov z výsledkov talianskych parlamentných volieb a najmä z neúspechu reformného premiéra Maria Montiho už Taliani pocítili na vyšších úrokových sadzbách.
Keď v stredu predávali svoje desaťročné dlhopisy, museli poskytnúť úrok 4,83 percenta, ešte v januári to bolo 4,17.
Už sú v tom aj oni
Analytici hovoria, že stále je to udržateľné, kým úrok neprekročí hranicu piatich percent. A zároveň dodávajú, že ten horší scenár sa môže čoskoro naplniť. Stačí, ak politici nebudú schopní zostaviť stabilnú vládu.
To však zatiaľ nevyzerá reálne. Pier Luigi Bersani, ktorého stredoľavý blok získal najviac hlasov, no nie dosť na zostavenie vlády, už vyzval Beppeho Grilla, aby začal rokovať o vláde.
„Doteraz hovorili, že všetci musia odísť, ale teraz sú v parlamente aj oni. Aj oni musia povedať, čo chcú pre svoju krajinu a pre svoje deti,“ vyhlásil o poslancoch Grillovho Hnutia piatich hviezd.
Grillo však nechce podporiť žiadnu stranu. Do politiky išiel s tým, že chce vymeniť staré strany a so žiadnou sa nechce spájať ani po voľbách. Získal pritom štvrtinu hlasov a jeho podpora môže byť rozhodujúca.
Pripustil len to, že jeho poslanci – on sám nekandidoval – budú posudzovať „zákon za zákonom, reformu za reformou“.
Nové voľby sú tabu
Druhou možnosťou pre Bersaniho je veľká koalícia s pravičiarom Silviom Berlusconim. Mediálny magnát by aj súhlasil, no Bersani je zatiaľ proti.
Podobná vláda naposledy vznikla v roku 2011 a viedla k obrovskej popularite protisystémového Grilla. Je preto možné, že ďalšia dohoda by mu pomohla ešte viac.
V čom sa obaja zatiaľ zhodnú, je, že nechcú nové voľby, lebo by zrejme dopadli rovnako. Aspoň podľa súčasných volebných pravidiel.
Do hry vstupuje prezident
Premiéra v Taliansku vymenúva prezident Napolitano, zvažuje menšinovú vládu.
RÍM, BRATISLAVA. Taliansky prezident má podľa ústavy skôr reprezentačné úlohy podobne ako ten slovenský. V čase krízy sa však stáva kľúčovou postavou politiky.
Ako teraz, keď má Giorgio Napolitano viesť rokovania strán a zabrániť politickému patu.
Na prezidentovi bude, koho vymenuje za premiéra. Pri súčasnom rozdelení parlamentu je takmer isté, že strany sa nedohodnú na väčšinovej vláde.
Preto podľa talianskeho analytika Alberta Pizzoliho uvažuje o menšinovej vláde, ktorú by viedol ľavičiar Pier Luigi Bersani, boli by v nej aj centristi odchádzajúce premiéra Maria Montiho.
Ďalšou možnosťou je rozpustiť parlament a vymenovať úradnícku vládu. Tá by krajinu len doviedla k ďalším voľbám, ktoré by zrejme dopadli podobne ako tie nedávne. Tlačí ho však čas.
Napolitano končí vo funkcii v máji a podľa ústavy len on môže rozpustiť parlament a vyhlásiť nové voľby. Jeho nástupcu volia opäť poslanci.
Tí istí poslanci, ktorí sa nevedia dohodnúť na väčšinovej vláde, musia nového prezidenta zvoliť trojpätinovou väčšinou.
Talianska kríza a neistota tak môžu pokračovať ešte mesiace.
Matúš Krčmárik