SME

V Nemecku sa začali voľby do Spolkového snemu - Bundestagu

Berlín 22. septembra (TASR) - V Nemecku sa dnes ráno o 8.00 h začali celonemecké parlamentné voľby, v ktorých rekordných 61,2 milióna oprávnených voličov ...

Berlín 22. septembra (TASR) - V Nemecku sa dnes ráno o 8.00 h začali celonemecké parlamentné voľby, v ktorých rekordných 61,2 milióna oprávnených voličov bude rozhodovať o ďalšom obsadení v poradí už 15. Spolkového snemu (Bundestagu) v povojnových dejinách Nemecka.

Vo voľbách kandiduje až 24 politických strán, z ktorých len maximálne päť sa pravdepodobne dostane do Bundestagu. Ďalšie štyri ministrany nekandidujú na krajinských a ani okresných kandidátkach, ale samostatne. Dovedna sa o priazeň voličov usiluje 3542 kandidátov. Približne 3,3 milióna mladých ľudí, ktorí dosiahli hranicu 18 rokov bude mať po prvý raz možnosť voliť. Nový Spolkový snem bude čo do počtu poslancov menší ako doteraz. Počet volebných obvodov sa totiž znížil o 29 na 299, čo znamená že v parlamente bude po volebnej nedeli sedieť len 598 poslancov. Volebné miestnosti sa zatvoria o 18.00 h a krátko nato zverejnia verejnoprávne televízne spoločnosti ARD a ZDF prvé prognózy.

SkryťVypnúť reklamu

Spolkový snem je najväčším demokraticky voleným parlamentom sveta. Od roku 1990 bolo doteraz v Nemecku až 328 volebných obvodov a teda dvojnásobný počet poslancov. Každý volič má dva hlasy - prvým hlasom volí svojho priameho kandidáta vo volebnom okrese a druhým volí kandidáta zo straníckej krajinskej kandidátky.

Tohtoročné voľby sa konajú v znamení tesných preferencií oboch najväčších parlamentných strán - vládnucej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a opozičnej Kresťanskodemokratickej a Kresťanskosociálnej únie (CDU/CSU).

Posledná piata politická strana - reformá postkomunistická Strana demokratického socializmu (PDS) dosahuje od 4 do 4,5 percentné preferencie. V prípade, že získa tri priame mandáty sa dostane do Bundestagu, napriek tomu, že neprekročí päťpercentnú hranicu.Vo voľbách kandiduje aj Komunistická strana Nemecka (KPD) a taktiež tri pravicovoradikálne strany - Republikáni (REP), Národnodemokratická strana Nemecka (NPD) a hamburská strana Schill. Ani jedna z nich nemá šancu prekročiť päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden deň pred nemeckými parlamentnými voľbami do Bundestagu tesne viedla vládnuca SPD vo všetkých piatich prestížnych nemeckých inštitútov na prieskum verejnej mienky. Pokiaľ do piatka sociálni demokrati so spolkovým kancelárom Gerhardom Schröderom viedli v preferenciách prieskumov inštitútov Infratest Dimap, Forsa, Emnid a Forschungsgruppe Wahlen v spolupráci s verejnoprávnou televíziou ZDF, od piatka tesne viedli aj v preferenciách Inštitútu Allensbach.

Väčšina nemeckých expertov sa zhodovala v tom, že išlo o najnapínavejší a najnerozhodnejší predvolebný boj, ktorý poznamenali časté zmeny preferencií, od roku 1949. Výsledok dnešných volieb je teda úplne otvorený.

Keby sa konali voľby v sobotu získala by vládnuca SPD až 37,5 percenta hlasov a opozičná CDU/CSU len 37 percent hlasov, uvádzal Allensbach. Koaličného partnera SPD - Spoločenstvo 90/Zelení by volilo 7,5 a najpravdepodobnejšieho spojenca únie - liberálov zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) až 9,5 percenta respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Brány Bundestagu by zostali zatvorené pre reformných postkomunistov zo PDS, keďže by ich podľa Allensbachu volilo len 4,5 percent opýtaných. SPD síce, podľa Allensbachu viedla, ale čierno-žltá koalícia by podľa týchto preferencií získala až 46,5 percenta a súčasná červeno-zelená sociálnych demokratov so zelenými len 45 percent. V ostatných štyroch prieskumoch verejnej mienky naposledy viedla zase koalícia SPD so Spoločenstvom 90/Zelenými. Podľa Infratestu Dimap by takýto spojenec získal až 46,5 percenta a opozičná únia s liberálmi len 44,5 percenta.

Podľa Forsy by červeno-zelená koalícia získala 45 a čierno-žltá zase 44 percent. FGW a ZDF uvádza pre SPD zo zelenými 47 percent a pre úniu s FDP len 44,5 percentnú podporu. Posledný prieskum Emnid zase ukazuje, že súčasnú koalíciu by volilo dovedna 46 percent a opozičnú úniu s liberálmi 45 percent respondentov. Pri posledných preferenciách bolo viac ako isté, že pokiaľ sa dostane PDS do parlamentu, značne to skomplikuje koaličné rozhovory. Ani jedna z dvoch koalícií, by totižto nezískala viac hlasov, ako zvyšné tri parlamentné strany.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 708
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 103
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu