Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Neuvidia ju ani kardináli, ktorí budú už o niekoľko dní voliť nového pápeža. Správa z vyšetrovania cirkevnej aféry VatiLeaks, ktorú podľa talianskych médií zostavil slovenský kardinál Jozef Tomko, zostane tajná.
Práve tak sa v pondelok rozhodol odstupujúci pápež Benedikt XVI., ktorý sa vo štvrtok večer vzdá svojho svätopeterského stolca.
Rozpustí aj švajčiarsku gardu, ktorá ho chráni, a odovzdá svoj pápežský „rybársky prsteň“.
Luxusný prsteň zo zlata tradične zničí kardinál kamerlengo úderom kladiva. Uzavrie sa tak éra jedného pápeža a tiež sa tým zabráni falšovaniu dokumentov s jeho pečaťou.
Tomka si prečíta nástupca
Nemecký pápež Joseph Ratzinger si však po svojom odstúpení, ktoré katolícky svet nezažil od stredoveku, nechá meno Benedikt XVI. a dostane titul emeritný pápež.
Fakty
Vyšetrovanie
- Kardinál Jozef Tomko pre vysoký vek (88) nemôže voliť nového pápeža.
- Vo Vatikáne má značný vplyv. Bol pri vyšetrovaní kauzy VatiLeaks a tiež spísal tajnú záverečnú správu.
- Podľa talianskych médií za Jána Pavla II. viedol vatikánsku kontrarozviedku.
Po pondelkovom stretnutí s trojicou kardinálov zodpovedných za tristostranovú správu, ktorá má opisovať podozrivé finančné operácie či vydieranie cirkevných hodnostárov, sa rozhodol, že ju uvidí až jeho nástupca.
Toho budú vyberať kardináli volitelia zrejme už začiatkom marca.
Pôvodne sa predpokladalo, že k výsledkom vyšetrovania budú mať ešte pred konkláve prístup aj kardináli volitelia.
Podľa talianskych médií rozsiahla správa opisuje čudné operácie vo Vatikánskej banke, pedofilné škandály a ich riešenie.
Hovorí údajne aj o homosexuálnej sieti v Ríme a vydieraní niektorých vysokopostavených osôb.
Dosiaľ vždy volili
Ku kauze VatiLeaks sa v pondelok pridal aj ďalší škandál. Pápež oznámil, že prijal rezignáciu britského kardinála Keitha O'Briena na jeho arcibiskupský post pre jeho nevhodné správanie v 80. rokoch. V Škótsku sa hovorí o najväčšej kríze cirkvi od čias reformácie.
O'Brien sa navyše ako jediný britský kardinál voliteľ nezúčastní na konkláve.
Historici tvrdia, že to je vôbec prvý raz v známych dejinách, keď sa tak kardinál rozhodol z iných ako zdravotných dôvodov. Práve podlomené zdravie odradilo od cesty do Vatikánu kardinála z Indonézie.
„Je to čosi, čo nemá precedens,“ hovorí pre New York Times odborník na Vatikán Sandro Magister.
„Jasne sa vyjadril, že jeho rezignácia prišla pod tlakom obvinení. Toto je čosi, čo sa určite nedeje často a už vôbec nie v moderných časoch.“
Po kliknutí infografiku spustíte.
Benedikt život zasvätí modlitbe
O právomociach, ktoré prislúchajú titulu emeritný rímsky biskup, sa vyjadril právnik a odborník na kánonické právo Igor Augustinič v rozhovore pre SME.
"Zjednodušene možno povedať, že emeritný biskup sa nemá priamo alebo nepriamo vmiešavať do úloh úradujúceho biskupa a má sa vyhnúť všetkému, čo by mohlo čo i len vzbudiť zdanie paralelnej autority. Všetky svoje aktivity má vykonávať plne v súlade s úradujúcim biskupom a v závislosti od neho," povedal.
"Prejav Benedikta XVI. na konzistóriu kardinálov, na ktorom vyjadril svoju vôľu abdikovať, dáva tušiť, že Benedikt XVI, mieni svoj život viesť v ústraní, „životom zasväteným v modlitbe". Ako je mediálne známe, po pobyte v letnom sídle Castel Gandolfo sa má vrátiť do Vatikánu, kde bude bývať v malom kláštore Mater Ecclesiae postavenom vo vatikánskych záhradách," dodal Augustinič.
sme.sk