BUDAPEŠŤ. Na tradičnom mieste demonštrácií pri Batthyányiho večnom plameni neďaleko parlamentu sa v nedeľu v Budapešti zišlo niekoľko tisíc ľudí požadujúcich od vlády Viktora Orbána, aby konečne nechala pokojne vysielať rozhlasovú stanicu Klubrádió.
Protestujúcich oslovili z nahrávok aj v zahraničí známi umelci, ako spisovateľ Péter Esterházy či režisér Miklós Jancsó.
Klubrádió je dnes vo svete jednoznačne najznámejším maďarským médiom.
Symbol útlaku
Jeho prípadom sa zaoberala americká vláda aj Európska komisia.
Zásluhu na tom má najmä kabinet Viktora Orbána a ním riadená Mediálna rada, zložená len zo zástupcov vládnej strany Fidesz. Ich vytrvalá snaha zničiť Klubrádió urobila z niekdajšej komerčnej a skôr zábavu vysielajúcej stanice symbol boja za slobodu médií v Maďarsku.
Dnes je Klubrádió jedinou rozhlasovou stanicou, ktorá sa u našich susedov sústavne a aj voči vláde kriticky zaoberá politickými otázkami, dáva široký priestor opozícii i nezávislej inteligencii. Vláda sa rádio snaží umlčať už dva roky, najmä ekonomicky.
Klubrádió, do roku 2011 pokrývajúce väčšinu Maďarska, vďaka tomu dnes nemá dlhodobejšiu vysielaciu frekvenciu.
Jeho 12 bývalých vidieckych frekvencií rada postupne bezplatne pridelila rádiám patriacim firmám blízkym Fideszu alebo katolíckej a reformovanej cirkvi, ktoré sú tiež blízkym spojencom Fideszu.
Boj o Budapešť
Klubrádió dnes bojuje najmä o svoju tradičnú budapeštiansku frekvenciu 95,3 MHz, ktorú ešte stále počúva asi 300–tisíc poslucháčov.
Licencia rádia na ňu sa skončila vo februári 2011, odvtedy funguje s dočasnou licenciou predlžovanou Mediálnou radou vždy len na dva mesiace. O každé predĺženie musí rádio osobitne požiadať a rada o ňom spravidla rozhoduje na poslednú chvíľu.
V decembri 2011 sa Mediálna rada pokúsila túto frekvenciu na základe svojvoľne určených a netransparentných kritérií prideliť neznámemu Autorádiu.
Súd jej rozhodnutie zrušil s tým, že žiadosť Autorádia nespĺňala ani základné požiadavky súťaže. Namiesto toho, aby rada frekvenciu pridelila druhému v poradí, Klubrádiu, radšej zo súťaže vylúčila všetkých uchádzačov.
Klubrádió pod zámienkou, že vo svojej prihláške a súťažných materiáloch nemá podpísanú aj zadnú prázdnu stranu každého hárka. Mediálna rada odvtedy odmieta na túto frekvenciu vypísať novú súťaž a ignoruje opakované rozsudky v prospech Klubrádia.
„V roku 2012 sme vyhrali šesť súdnych sporov a žiadny sme neprehrali. Šesťkrát súd konštatoval, že rada porušuje zákon. Neexistuje však žiadny spôsob, ako Mediálnu radu prinútiť akceptovať rozsudky a riadiť sa podľa nich,“ povedal SME generálny riaditeľ Klubrádia András Arató.
Súd pre médiá
Aby už nedošlo k ďalším pre vládu nepríjemným súdnym rozhodnutiam v prospech Klubrádia, vláda dokonca rozhodla o zriadení nového súdu, ktorému vzápätí mediálna rada pridelila kauzu Klubrádia.
Nový súd o nej mal rozhodnúť minulý týždeň, vyhlásenie rozsudku však odložil na začiatok marca. Úplne vziať frekvenciu Klubrádiu sa rada aj pre medzinárodnú pozornosť neodváži.
„Mediálna rada už dva roky permanentne a predvídateľným spôsobom zaisťuje pre Klubrádió možnosť nerušeného fungovania v záujme toho, aby sa právne spory iniciované majiteľom rádia mohli vyriešiť uspokojivo a podľa požiadaviek právneho štátu,“ tvrdí vyhlásenie kancelárie hovorcu Mediálnej rady z januára tohto roku.
Predlžovanie licencie vždy na dva mesiace však stačí len na pomalý zánik.
„Žiadny väčší inzerent neuzavrie reklamnú dohodu s niekým, kto za pár týždňov už nemusí existovať,“ hovorí Arató.
Uskromnené rádio
Klubrádió dnes podľa Aratóa živorí asi z piatich percent svojich príjmov spred dvoch rokov. Prežíva najmä z darov od nadácií a z podpory poslucháčov.
„Zamestnanci často mesiace nedostávali plat,“ hovorí populárny moderátor András Pikó. „Zostávajú tu však aj preto, lebo už nemajú kam inam ísť. Aj keď ide často o najznámejších televíznych a rozhlasových novinárov.“
Potom, ako ich po nástupe súčasnej vlády vyhodili z verejnoprávnych médií, neodvážia sa týchto ľudí prijať ani iné komerčné médiá. Všetky sú od Mediálnej rady závislé.
Medzi televíziami plní podobnú úlohu ako Klubrádió televízia ATV, ktorú sa Orbánova vláda už tak zjavne zlikvidovať nesnaží. Podľa informácií SME to môže byť preto, lebo spolumajiteľom televízie je náboženská kongregácia s väzbami na americkú Kresťanskú koalíciu a na Republikánsku stranu, ktoré si Orbán nechce úplne rozhnevať.
Televízia ATV spoluvlastnená cirkvou je tak paradoxne dnes v Maďarsku politicky najliberálnejšou televíziou.
Ako jediná nezávislá televízia zaoberajúca sa politikou stojí v opozícii k údajne konzervatívnej vláde a dáva priestor liberálnej a ľavicovej opozícii.
Aj v nej skončilo mnoho známych novinárov vyhodených z verejnoprávnych médií.
Autor: Budapešť