Magazín nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung zmenil na svojej stránke legendárny názov na kopci Mount Lee v Los Angeles. Namiesto Hollywood tam stálo Oesterreich.
Naši susedia si včerajšok naozaj užili. Ráno dobyli Hollywood, poobede celý vesmír.
Najprv oslavovali najväčší úspech rakúskeho filmu od roku 1961. Druhého Oscara dostal herec Christoph Waltz, cenu za zahraničný film režisér Michael Haneke. Na sociálnych sieťach viedol výrok: „Wir sind Waltz“.
O jednej si to Rakúšania namierili vyššie, hoci tento úspech ostal v tieni Hollywoodu.
Do vesmíru poslali prvé dva rakúske satelity. Jeden vyrobila Technická univerzita v Grazi, druhý si nechala vyrobiť Technická univerzita vo Viedni.
Obe 20–centimetrové škatule vyviezla do vesmíru indická raketa, v priamom prenose si to pozreli na oboch univerzitách a rakúska párty pokračovala.
„Pre Rakúsko a naše angažovanie vo vesmíre má táto udalosť historický význam,“ nadchýnal sa Harald Posch, vedúci Agentúry pre letectvo a vesmír. O „hviezdnej hodine nielen pre univerzitu v Grazi, ale pre celý rakúsky výskum“ zase hovoril rektor Harald Kainz.
Chválou nešetrila ani ministerka dopravy, inovácií a technológií Doris Buresová. Pripomenula, že rakúski dodávatelia pre vesmírne technológie robia ročný obrat viac ako 125 miliárd eur a zamestnávajú asi 100 firiem s tisíckou zamestnancov.
Rakúske satelity budú teraz vo vesmíre hľadať nové exoplanéty, ale hlavne skúmať veľmi jasné hviezdy. S hviezdami a hviezdnymi okamihmi to teraz Rakúšanom ide.