V pavilóne číslo šesť neapolského výstaviska Mostra d'Oltremare sa nedá dýchať. Halu si na svoj posledný predvolebný míting v piatok popoludní vybral matador talianskej politiky Silvio Berlusconi.
Dovnútra sa kvôli nemu nasúkalo asi štyritisíc ľudí. Ďalšie stovky priaznivcov lídra stredopravej strany Ľud slobody postávajú vonku.
Klebetia, fajčia, občas nazrú dovnútra a čakajú. Blíži sa piata hodina, Berlusconi by sa mal objaviť.
Chcú ho malí podnikatelia
Voľby v Taliansku
Kto kandiduje
Demokratická strana: Stredoľavý blok, následník talianskych komunistov. Ľud slobody: Stredopravá strana Berlusconiho. Hnutie piatich hviezd: Populisti komika Beppe Grilla. Občianska voľba: Stredový blok odchádzajúceho premiéra Maria Montiho. Občianska revolúcia: Ľavicová aliancia palermského protimafiánskeho sudcu Antonia Ingroiu.
V nedeľu do 19.00 h odovzdalo svoje hlasy 46,8 percenta z okolo 50 miliónov voličov, teda o niečo menej, ako v predchádzajúcich voľbách v roku 2008 v rovnakom čase (49,2 percenta). (tasr)
„Budem ho rozhodne voliť,“ hovorí dvadsaťročný Paolo Muzzi a opiera sa o tyčku s modrobielou vlajkou Berlusconiho strany.
„Myslí na obyčajných ľudí, zaujíma sa o naše skutočné potreby,“ vysvetľuje svoje dôvody a jeho otec prikyvuje. „Berlusconi je veľká osobnosť. Muž, ktorý niečo dokázal,“ doplní 50-ročný Talian menom Paolo.
V Neapole má malý obchod so záhradníckymi potrebami a má po krk súčasných škrtov a tvrdých daní. Obchod sa mu darí udržať len s veľkými ťažkosťami.
„Takto nemôžeme žiť. Len Berlusconi nám môže vrátiť dôstojnosť,“ hovorí a prehodí si vlajku cez koženú bundu.
Ľudí, ako je Paolo starší, je viac. Práve oni sú základom Berlusconiho elektorátu v dvojdňových parlamentných voľbách, ktoré sa začali v nedeľu.
Drobní podnikatelia, ktorým tvrdé úsporné opatrenia úradníckej vlády premiéra Maria Montiho sťažujú biznis.
Nehovoria o tom, že bývalý európsky komisár Monti prevzal krajinu pred trinástimi mesiacmi v dezolátnom stave, na pokraji krachu.
Reformy sa stali nutným zlom, ktoré Taliani najprv chápali. Po viac než roku šetrenia síce nehrozí bankrot tretej najsilnejšej ekonomiky Európskej únie s najvyšším 130-percentným verejným dlhom, ale sú unavení a povedali si dosť.
To využil Berlusconi, ktorý je v politike už takmer dvadsať rokov.
Kampaň postavil na sľube znížiť daň z príjmov a predovšetkým zrušiť nenávidenú daň z nehnuteľností.
Navyše prisahá, že ľuďom peniaze z tejto vlani v lete zavedenej povinnej taxy vráti, čím privádza do varu finančné trhy a odborníkov.
„Nikto nie je ako on,“ vraví asi sedemdesiatročná žena, ktorá obľúbenému politikovi priniesla kvety. Berlusconiho životný príbeh fascinuje: vybudovanie milánskej štvrte Miláno 2, vytvorenie siete televíznych staníc a jeho prezieravé programové ťahy.
Bol to práve Berlusconi, kto Talianom priniesol slávnu americkú ságu Dallas. Len sa nevie, kde na ten oslnivý štart vzal peniaze a špekuluje sa o prepojení na sicílsku mafiu.
La dolce vita scandalosa
Škandály a podozrenia sprevádzajú Berlusconiho od začiatku jeho kariéry. Najdlhšie slúžiaci taliansky premiér v povojnových dejinách bol a je súdený pre korupciu, daňové úniky i sexuálne škandály.
Podľa politického komentátora denníka la Repubblica ľudia často ani nevedia, čo všetko justícia v Berlusconiho prípade rieši. „V televízii sa o tom nedozvedia, to by si museli kúpiť noviny, a to väčšina jeho voličov nerobí,“ konštatoval Bei.
Davom v hale znenazdania zašumí, že Berlusconi nepríde. Sedemdesiatsedemročný kandidát namiesto seba poslal Angelina Alfana, svojho „korunného princa“.
Hoci vo vydýchanej hale agituje zo všetkých síl, nedosiahne také burácanie, ako keď sa na veľkoplošných obrazovkách objaví Il Cavaliere a na diaľku sa vo vopred nakrútenom príspevku ospravedlňuje, že do Neapola nemohol prísť.
Potom prednesie krátky prejav spôsobom, na ktorý sú všetci stále najviac zvyknutí – cez televíznu obrazovku.
Autor: Leona Šlajchrtová, Neapol, MF Dnes