Je posledným strážcom vatikánskej tajnej služby z minulosti známej ako Sodalitium pianum, napísala La Repubblica.
BRATISLAVA. Keďže má 88 rokov, nového pápeža voliť nemôže. Napriek tomu je slovenský kardinál Jozef Tomko dlhodobo veľmi vplyvnou osobou vo Vatikáne.
Viaceré talianske noviny tvrdia, že za čias Jána Pavla II. bol šéfom vatikánskej kontrašpionáže.
„Slovák bol za Wojtylu na čele vatikánskej kontrašpionáže,“ napísala vo štvrtok La Repubblica.
Čítajte tiež:
Taliani: Pápeža vystrašila tajná správa slovenského kardinála Tomka
O Tomkovi píšu aj v knihe
V minulosti bola kontrarozviedka vo Vatikáne známa ako Sodalitium pianum.
Formálne ju podľa talianskeho denníka zrušil pápež Benedikt XV. Ten svoj pontifikát ukončil na začiatku 20. rokov minulého storočia. Dnes sa o jej nasledovníčke hovorí ako o Entite.
O Tomkovi ako šéfovi Vatikánskej kontrašpionáže sa píše aj v knihe Špióni Vatikánu, ktorú napísal Eric Frattini.
Do funkcie ho vraj uviedol Benediktov predchodca Ján Pavol II., ktorý rodáka z Udavského pri Humennom povýšil na kardinála v roku 1985.
Rokoval s poradcom Cartera
Vo Vatikáne pôsobil Tomko v Kongregácii pre evanjelizáciu národov. Zároveň mal na starosti kontakty s Američanmi.
Rokoval napríklad so Zbigniewom Brzezinským, poradcom amerického prezidenta Jimmyho Cartera pre národnú bezpečnosť.
Zbieranie citlivých informácií má vraj v súčasnosti vo Vatikáne na starosti analytická zložka Kongregácie na ochranu pre náuku viery. Tú viedol pred vymenovaním za pápeža Joseph Ratzinger.
Chránia pápežov i tajnosti
Špiónov katolíckeho štátu obdivoval aj lovec nacistov Simon Wiesenthal. „Najlepšia špionážna služba patrí Vatikánu,“ povedal raz. Podľa bývalého šéfa českej vojenskej tajnej služby ANDORA SÁNDORA hlavne strážia tajnosti a bdejú nad bezpečnosťou.
Na čo môže slúžiť Vatikánu kontrarozviedka?
„Určite má na starosti ochranu vlastných informácií, ktoré považuje Vatikán pre svoju činnosť za cenné a nejakým spôsobom ich utajuje. Dáva pozor na to, aby sa tie dôležité dokumenty, ktoré nemajú byť určené verejnosti, nedostali von. Tiež má za cieľ ochraňovať dôležité osoby.“
Neslúži na to Švajčiarska garda?
„Treba brať do úvahy, že okolo stočlenná garda, ktorá síce má prestížne postavenie, určite nie je tým hlavným nástrojom ochrany pápeža. Aj keď vidíme tú ceremoniálnu figúru v uniforme od Michelangela.“
Pôsobia aj v zahraničí?
„Vzhľadom na to, že katolícka cirkev je rozšírená po celom svete, tak určite. Viem si predstaviť, že pre Vatikán je kontrarozviedka rovnako dôležitá ako kontrarozviedka pre Slovensko, ktorá je súčasťou SIS.“
Ak bol slovenský kardinál Jozef Tomko šéfom vatikánskej kontrarozviedky, ako tvrdia talianske médiá, nebol v tom prípade v konflikte záujmov z pohľadu Slovenska?
„To je veľmi zaujímavý prípad, aby občan jednej krajiny bol šéfom kontrarozviedky druhej. S ničím takým som sa nestretol. Myslím, že je to možné asi len priamo vo Vatikáne. Kardináli v kúrii sú často cudzinci, pápež je napríklad Nemec. Neviem, či je napríklad kardinál, ktorý by sa narodil vo Vatikáne. Ale napríklad občania Českej republiky slovenského pôvodu boli šéfmi českej rozviedky.“
Mirek Tóda