RÍM, BRATISLAVA. Väčšina jeho kandidátov sú krajní ľavičiari, hovorí o ňom pravičiar Silvio Berlusconi. Socialista Pier Luigi Bersani zas tvrdí, že každý populista nakoniec skončí napravo.
„Raz ma volajú komunista, inokedy fašista. Útočia na mňa, lebo som ich vydesil,“ reaguje na obvinenia Beppe Grillo.
Jeho Hnutie piatich hviezd neohrozuje postavenie najsilnejších strán, no v nedeľňajších parlamentných voľbách by mohlo získať až pätnásť percent hlasov a obsadiť asi stovku z 900 poslaneckých kresiel v dvoch komorách parlamentu. A tým oslabiť väčšinu, ktorú bude mať budúca vláda.
Primárky na internete
Scenáre
Taliansko po voľbách
Pier Luigi Bersani jasne vyhrá: ľavica by zostavila vládu sama, zavádzala by reformy.
Bersani vyhrá, no nezíska väčšinu: v tomto prípade by sa ľavica zrejme spojila so stredovým Mariom Montim. Podporuje to aj Európa.
Berlusconi vyhrá: pravica by nevedela zostaviť vládu, zavládla by neistota.
Grillo sa v Taliansku preslávil ako komik. V 80. rokoch ho za kritiku politikov vyhodili z televízie, no presadil sa na divadelných doskách.
Do politiky vstúpil len pred pár rokmi a už vyvolal „Beppe Boom“. Na jeho volebné mítingy chodia desaťtisíce ľudí, na Facebooku má viac ako milión fanúšikov.
Sám pritom nemôže kandidovať. V 80. rokoch zabil pri dopravnej nehode troch ľudí a nespĺňa tak podmienku čistého registra trestov.
Zdá sa, že mu to neprekáža. Grillo o sebe hovorí, že je viac hovorcom hnutia ako jeho lídrom.
Nevyberal ani kandidátov do parlamentu. Záujemcov vyzval, aby natočili krátke video o sebe a ľudí na kandidátku potom vyberali sympatizanti hnutia. „Pridala som sa k hnutiu, pretože som unavená z tejto situácie.
Videla som príliš veľa známych, ako opustili krajinu, ja som ostala a chcem to tu zmeniť,“ hovorí na jednom z nich Paola Carinelliová.
Britskej televízii BBC povedala, že po zvolení by ako prvé „zastavila plytvanie – aby sme nevyhadzovali peniaze“.
Debaty odmieta
Na podobných populárnych témach stavia kampaň aj Grillo.
„Nemôžete žiadať talianskeho podnikateľa alebo rodinu, aby sa uskromnili, keď len prezidentský úrad nás ročne vyjde na 240 miliónov eur,“ cituje ho CNN.
Grillo tiež pripomína, že taliansky veľvyslanec má plat 20-tisíc eur mesačne, kým nemecká kancelárka len deväťtisíc.
V kampani využíva Grillo znechutenie Talianov zo súčasných politikov, riešením má byť priama demokracia. „Stabilní“ politici ho označujú za hrozbu pre stabilitu.
„Grillo je nebezpečenstvom pre demokraciu aj parlament, kde by mohol paralyzovať tvorbu zákonov,“ povedal o ňom Berlusconi. Možnosť povedať mu to do očí však zrejme nedostane.
Grillo odmieta chodiť do televíznych diskusií, namiesto toho cestuje po krajine a hovorí s ľuďmi. Zatiaľ mu to vychádza.