ĽUBĽANA. Najsilnejšia slovinská parlamentná strana Pozitívne Slovinsko (PS) sa rozhodla ukončiť agóniu na politickej scéne a požiadala o hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde premiéra Janeza Janšu.
Hlasovanie, ktoré sa musí uskutočniť do jedného týždňa, tak pravdepodobne ukončí iba niečo vyše roka trvajúce obdobie vlády kritizovaného premiéra.
Ako povedala dočasná predsedníčka PS Alenka Bratušeková, ktorá nahradila vo štvrtok rezignovaného Zorana Jankoviča, tento krok "vytiahne krajinu z krízy".
Strana už rokuje o podobe novej vlády s ďalšími parlamentnými stranami vrátane tých, ktoré opustili Janšovu koalíciu.
Vláda v piatok prišla o ďalších dvoch ministrov, ktorí týmto spôsobom zareagovali na obvinenia protikorupčného úradu týkajúce sa Janšovho majetku.
Z vlády odchádzajú minister zahraničných vecí Karl Erjavec a minister zdravotníctva Tomaž Gantar, členovia Demokratickej strany dôchodcov Slovinska (DeSUS). Tá začiatkom februára oznámila svoje vystúpenie z Janšovej koalície, čím ešte viac vyostrila politickú krízu v krajine.
Ešte v januári odstúpili z funkcie aj ministri financií a spravodlivosti, ktorých strana Občiansky zoznam takisto vystúpila z koalície.
Janša naďalej odmieta výzvy bývalých i terajších koaličných partnerov, aby dobrovoľne odstúpil, a napriek strate väčšiny sa snaží presadzovať reformy potrebné na odvrátenie finančnej krízy.
Predmetom škandálu je zistenie slovinského protikorupčného úradu, podľa ktorého premiér nedokáže vysvetliť pôvod 210 tisíc eur na svojom súkromnom účte.
Janšu na rezignáciu nepriamo vyzval už aj slovinský prezident Borut Pahor, ktorý bol jeho predchodcom v kresle premiéra.