RÍM, BRATISLAVA. V Grécku ňou strašia v nacistickej uniforme, v Taliansku na ňu nadávajú zakaždým, keď skrachuje podnik a ľudia prídu o prácu.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová je nenávideným symbolom tvrdej úspornej politiky, ktorú podľa krachujúcich krajín presadzujú Nemci cez Brusel.
Ľahký predvolebný terč
V predvolebnej kampani je preto užitočnou zbraňou. Kto ňou straší, získa body, kto má jej podporu, musí sa obávať. Expremiér a mediálny cár Silvio Berlusconi to ovláda.
Z najväčšieho rivala, ktorý ho nahradil na poste premiéra, Maria Montiho, robí nemeckého poskoka.
Talianov straší, že spojenie Montiho a ľavičiarov Piera Luigiho Bersaniho, dostalo Merkelovej požehnanie skôr, než Taliani odvolili.
Monti, ktorý sa doteraz rád s kancelárkou ukazoval a pripomínal, že úsporný kurz jeho vlády vracia zadlženému Taliansku dôveru, musel brzdiť.
Podľa agentúru Adnkronos pochybuje, že by nemecká kancelárka chcela víťazstvo ľavice v roku, keď sú v Nemecku parlamentné voľby a Merkelovej najväčším vyzývateľom sú ľavicové strany.
Kancelárka za reformy
Reagovať musel aj Berlín. Hoci viacerí nemeckí ministri vo vláde i kancelárka jasne hovoria, že sú za pokračovanie reforiem potrebných pre stabilné euro, oficiálne Berlín opakuje, že Merkelová sa do talianskych volieb nemieša.
Kríza v zadlženom Taliansku zmenila nálady. Taliani sú viac protinemeckí, hoci Nemecko je ich najdôležitejším obchodným partnerom, a sú čoraz kritickejší k Bruselu. To môže vo voľbách rozhodnúť.
„Protieurópsky kurz a nepriateľstvo voči Nemecku môžu presvedčiť mnohých nerozhodnutých,“ hovorí pre denník Die Presse politológ Renato Mannheimer.
Prvý raz v histórii tradične proeurópskeho Talianska klesla podpora Únie pod 50 percent.