SME

Mečiar zostáva po voľbách v izolácii

BRATISLAVA 21. septembra (SITA/Reuters) - Po slovenských parlamentných voľbách sa k moci pravdepodobne dostanú pravicovo-centristické strany, ktoré odsunuli na okraj bývalého premiéra Vladimíra Mečiara a vrátili krajinu späť na cestu do NATO a Európskej ú

nie (EÚ). Podľa prvých prognóz volebných výsledkov získalo Mečiarovo HZDS približne 17,5 percent voličských hlasov, čo je podstatne menej ako v minulých voľbách, v ktorých nazbieral 27 percent hlasov. Odmietnutý súperiacimi stranami a medzinárodným spoločenstvom po autoritatívnej vláde v polovici deväťdesiatych rokov Mečiar znova nenašiel spojencov, aby s nimi utvoril väčšinovú vládu. V rokoch 1994 až 1998 čelil ostrej kritike za porušovanie ľudských práv a ignorovanie demokracie, čo západných diplomatov podnietilo k varovaniam, že jeho návrat k moci privedie Slovensko do izolácie.
Od novej pravicovej koalície sa očakáva, že posilní zväzky so Západom a pripraví Slovensko na členstvo v Severoatlantickej aliancii na novembrovom summite NATO v Prahe a v Európskej únii (EÚ) do dvoch rokov. "Ide len o prognózy, ale svedčia o širokej podpore integračnej politike vlády," vyhlásil diplomat EÚ, ktorý nechcel byť menovaný.
SDKÚ premiéra Mikuláša Dzurindu získala podľa nezávislej agentúry MVK iba 17 percent voličských hlasov, zatiaľ čo jej koaličné strany Kresťansko-demokratické hnutie (KDH) dostali 8,2 percent hlasov a Strana maďarskej koalície (SMK) približne 10 percent. Tieto tri strany sú pripravené vytvoriť novú proeurópsku vládu s Alianciou nového občana (ANO), stranou založenou televíznym magnátom Pavlom Ruskom, ktorá získala 8 percent.
Populistická, ľavicovo orientovaná strana na čele s 38-ročným bývalým komunistom Robertom Ficom získala 13,4 percenta, ale je nepravdepodobné, že bude ochotná prekonať osobnostné a politické spory na vstup do vlády. Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan z SDKÚ s najväčšou pravdepodobnosťou vylúčil koalíciu s Ficom. "Bolo by lepšie, ak by bola vláda politicky a programovo čo najhomogénnejšia. Je to väčšia priorita ako skutočný počet kresiel," povedal.
Politický analytik z Bristolskej univerzity v Anglicku Geoffrey Pridham uviedol, že podpora HZDS bola nižšia ako sa očakávalo "a zdá sa, že Mečiar zostane aj naďalej zatvorený vo svojej škatuli".
"Mohla by vzniknúť štvorkoalícia, ale zatiaľ sa nevie, kto by bol premiérom. Avšak Dzurinda má omnoho väčšiu šancu stáť na čele vlády, ako ešte pred pár dňami väčšina ľudí predpokladala," poznamenal Pridham. Podpredseda HZDS Rudolf Žiak pripustil, že voľby boli "veľkým sklamaním". Predbežné oficiálne výsledky tretích parlamentných volieb od rozdelenia Československa v roku 1993 budú známe v nedeľu okolo 10.00 hod. Začiatkom budúceho týždňa by sa mali rozbehnúť koaličné rokovania.
Podľa Dzurindu vysoká účasť voličov "potvrdzuje, že tieto voľby boli dôležitým míľnikom na ceste do rozvinutého sveta". 47-ročnému maratónskemu bežcovi Dzurindovi sa za uplynulé štyri roky podarilo dosiahnuť v ekonomike určitý rast, aj keď v snahe dobehnúť úroveň Západu niektoré vážne problémy stále pretrvávajú a krajinu čakajú ďalšie radikálne ekonomické reformy.
Mnoho obyvateľov mimo Bratislavy žije v chudobe. 18-percentná nezamestnanosť patrí medzi najvyššie v Európe a voliči si želajú koniec všadeprítomnej korupcie. Prekvapivý výsledok dosiahla Komunistická strana (KSS), ktorá pravdepodobne získa až sedem percent voličských hlasov a prvýkrát po desiatich rokoch od pádu komunizmu obsadí parlamentné kreslá. "Ak sa do parlamentu dostanú komunisti, bude to veľké zlyhanie na strane sociálno-demokratických strán," povedal prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov.

ph
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 743
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 389
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 430
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 962
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 863
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 631
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 499
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 136
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Britský premiér Rishi Sunak pred poslancami parlamentu.

Nezáleží na tom, či mal tvorca snímky v úmysle ju zdieľať.


TASR
Na videu zverejnenom na internete možno vidieť ako líder
Gruzínskeho sna v parlamente Mamuka Mdinaradze reční, keď k
nemu pribehne opozičný poslanec a udrie ho do tváre. Do
potýčky sa následne pridali aj niekoľkí ďalší poslanci.

Opozičný poslanec udrel člena vládnej strany do tváre.


SITA

Rusko odmietlo každoročné obnovenie medzinárodného panelu expertov.


TASR
Zľava minister zahraničných vecí Jisrael Kac a predseda vlády Benjamin Netanjahu.

Izrael nechce nechať iránsky úder bez odpovede.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu