BRUSEL. Severoatlantická aliancia si po skončení bojovej misie v roku 2014 ponechá v Afganistane do 12-tisíc vojakov, ktorí budú pomáhať tamojším ozbrojeným silám.
Hovorca ministerstva obrany Spojených štátov George Little povedal, že NATO zvažuje nasadenie asi 8-tisíc až 12-tisíc vojakov v Afganistane po roku 2014, no konečné rozhodnutie ešte nebolo prijaté. Ich misiu bude tvoriť najmä výcvik a poradenstvo v celej krajine.
Spomínané počty podľa Littla zahŕňajú aj amerických vojakov. Ako však dodal, "správy o 8-tisíc až 12-tisíc amerických vojakoch nie sú pravdivé".
Americký prezident Barack Obama nedávno vyhlásil, že Spojené štáty do roka stiahnu z Afganistanu 34-tisíc vojakov, čo je vyše polovica zo súčasného počtu 66-tisíc vojakov.
Zvyšok USA stiahnu do konca roku 2014, keď zodpovednosť v Afganistane prevezmú tamojšie bezpečnostné sily.
Podrobnosti o presnom harmonograme sťahovania amerických vojakov zatiaľ nie sú známe, no budú závisieť od podmienok v Afganistane. Jasné nie je ani to, koľko vojakov USA v krajine ponechajú.
Slovenskí vojaci zostanú v Afganistane aj po roku 2014
Šéf rezortu obrany potvrdil, že chce predložiť nový mandát na pôsobenie slovenských vojakov v Afganistane na Bezpečnostnú radu SR a do vlády.
BRATISLAVA. Slovenskí vojaci pravdepodobne zostanú v Afganistane aj po roku 2014. Potvrdil to dnes minister obrany Martin Glváč počas návštevy 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.
Podľa hovorkyne rezortu obrany Martiny Ballekovej chce Glváč budúci týždeň predložiť nový mandát pre naše pôsobenie v operácii v Afganistane do Bezpečnostnej rady a následne aj na rokovanie vlády.
Slovenské strážne jednotky majú vystriedať mentorské, ktoré budú cvičiť afganské bezpečnostné zložky.
„Sťahujeme naše strážne jednotky a naše počty, ale sťahujeme ich preto, aby sme mohli nastúpiť v iných jednotkách, a to mentorských, kde budeme cvičiť afganské bezpečnostné zložky,“ povedal šéf rezortu obrany.
Zároveň potvrdil, že jednotky SOTG by mohli byť do Afganistanu nasadené pravdepodobne v prvom polroku 2014 a malo by ísť maximálne o 150 vojakov.
Podľa predsedu vlády Roberta Fica Slovensko rokuje o podmienkach a úlohách, ktoré by naši vojaci mohli plniť. Ak budú pre Slovensko prijateľné, nevylúčil, že parlament bude opätovne rokovať o ďalšom mandáte slovenských vojakov v takýchto misiách. Podmienkou je, aby sa misia opierala o medzinárodný mandát.
SITA